Szkoła Podstawowa w Siemiechowie

ROK SZKOLNY I KATECHETYCZNY 2 0 2 2 | 2 0 2 3

Liga Niezwykłych Umysłów

W ROKU SZKOLNYM 2011/2012

Wojewódzkie wyróżnienie sportowe

Wojewódzkie wyróżnienie za osiągane wyniki we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży dla Szkoły Podstawowej w Siemiechowie przyznane zostało przez Małopolski Szkolny Związek Sportowy w Krakowie.

Wyróżniony został także trener, nauczyciel wychowania fizycznego mgr Robert Kraj.

Wyróżnienie to olbrzymi sukces szkoły, stanowi uznanie bardzo wysokich wyników sportowych uzyskiwanych przez uczniów szkoły podstawowej w województwie małopolskim - w ciągu wielu lat prowadzonych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w ramach "Małopolskiego Systemu Współzawodnictwa Sportowego dzieci i młodzieży Szkolnego Związku Sportowego".

Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 października 2011r. w Mszanie Dolnej w obecności przedstawicieli władz Województwa Małopolskiego, Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Wojewódzkich Zarządów Sportowych, burmistrzów, wójtów.

Gratulacje dla wszystkich uczniów, którzy startowali jako reprezentanci /sportowcy/ Szkoły Podstawowej w Siemiechowie oraz ich rodziców.

 upowszechnianie sportu szkolny zwiazek sportowy wyroznienie zssiemiechowpl

robert kraj zssiemiechowpl

Nowy rok szkolny 2011/2012

Rozpoczeliśmy nowy rok szkolny 2011/2012 – co nowego?

Rok szkolny dłuższy o tydzień

Choć rok szkolny zaczyna się, zgodnie z tradycją, 1 września, to data zakończenia nauki będzie w tym roku ustalana inaczej niż dotychczas. Przez ostatnie lata zakończenie roku szkolnego miało miejsce w pierwszy piątek po 18 czerwca. Od tego roku będzie to ostatni piątek czerwca, a więc rok szkolny 2011/2012 zakończy się 29 czerwca 2012

 Zmiany w egzaminie gimnazjalnym

Egzamin gimnazjalny w roku szkolnym 2011/2012 będzie się zasadniczo różnił od testów z lat ubiegłych. Pierwszym novum jest rozdzielenie egzaminów z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej na dwa testy każdy. Gimnazjaliści będą też mieli więcej czasu na napisanie poszczególnych części egzaminu. Część humanistyczna i matematyczno-przyrodnicza trwały do tej pory po 120 minut każda, od tego roku uczniowie będą mieli łącznie o 30 minut więcej na każdą z części.


Szkoły zamknięte na czas EURO 2012

Niektóre szkoły będą mogły zostać zamknięte na czas Mistrzostw Europy w piłce nożnej, które odbędą się w Polsce i na Ukrainie w czerwcu 2012. Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rozporządzenie, które umożliwia zawieszenie zajęć organom prowadzącym szkoły i inne placówki oświatowe, gdy na danym terenie odbywają się imprezy mogące stanowić zagrożenie dla uczniów. Przepis ten pozwoli więc na zamknięcie szkół na czas meczów organizowanych w ramach EURO 2012, pod warunkiem, impreza ta może faktycznie zakłócić pracę dydaktyczną w danej placówce.

Konkurs informatyczny

Zapraszamy uczniów gimnazjum do udziału w konkursie informatycznym.

W etapie szkolnym konkursu mogą brać udział wszyscy uczniowie zainteresowani konkursem.

 

Eliminacje konkursowe będą przeprowadzane w następującej formie:

- etap szkolny - część pisemna oraz rozwiązywanie zadań praktycznych przy użyciu

komputera,

- etap rejonowy - w formie pisemnej,

- etap wojewódzki - rozwiązywanie zadań praktycznych przy użyciu komputera.

Czytaj więcej...

Zebranie informacyjne

Zebranie informacyjne dla rodziców uczniów Zespołu Szkół w Siemiechowie odbędzie się o godzinie 1600
w dniu 28 września 2011 roku.

Byliśmy w teatrze

20112012 t1Dnia 19.09.11 r. uczniowie gimnazjum wraz z panią Martą Pawlik- Włudyka i panią Magdaleną Bajorek pojechali na spektakl pt. „Mały Książę” w reżyserii Cezarego Damagały. Odbył się on w pięknym, odnowionym teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.
            W sztuce zagrało siedmioro aktorów, którzy znakomicie wcielili się w wiele ról. Byli to m. in.: Agnieszka Findysz, Paweł Izdebski, Daniel Guzdek… Głównego bohatera zagrał mały chłopiec, który doskonale wykreował postać Małego Księcia. Szczególną uwagę przykuła dekoracja, która była w formie prezentacji multimedialnej. Widzom podobała się również gra aktorów, kostiumy i muzyka. Sztuka była oryginalna i nowoczesna. Wszyscy wrócili zadowoleni. Przedstawienie to pomogło nam lepiej zrozumieć lekturę i ważne kwestie w niej poruszone, takie jak: przyjaźń, miłość, samotność, świat dzieci a świat dorosłych…

Mam nadzieję, że jeszcze wybiorę się na tak świetny spektakl, czego życzę sobie, ale też wszystkim. Naprawdę warto!!!

Piękna lekcja historii

9 października br. uczniowie naszego gimnazjum, pod czujnym okiem pani Iwony Wiśniowskiej oraz pani Marty Pawlik-Włudyka, wybrali się do Mościc do kina na film pt.: „BITWA WARSZAWSKA1920” w reżyserii Jerzego Hoffmana, w gwiazdorskiej obsadzie: Borys Szyc, Natasza Urbańska, Daniel Olbrychski, Wiktor Zborowski, Bogusław Linda, Adam Ferency…. Film opowiada o miłości i burzliwych losach bohaterów, które rozgrywają się na tle wojennej zawieruchy.

Wyjechaliśmy dość wcześnie, bo o 7:20. Będąc już w sali kinowej, zajęliśmy wygodne miejsca i z niecierpliwością czekaliśmy na projekcję, która rozpoczęła się o godzinie 9:00. Po zakończeniu wszyscy byli zachwyceni!! W drodze powrotnej jeszcze długo trwały dyskusje na temat filmu. Pewnie też ze względu na to, że jest to pierwszy polski film historyczny, zrealizowany w całości w technologii 3D,doskonale ukazujący losy naszych przodków żyjących w latach 20-tych.

Uważam, iż wycieczka była świetnym pomysłem, piękną lekcją historii oraz formą odpoczynku od naszej codziennej, szkolnej rzeczywistości...

Wybrano samorząd uczniowski

Miło nam poinformować, że został wybrany nowy Samorząd Uczniowski naszego gimnazjum. Wybory, poprzedzone kampanią wyborczą, miały miejsce 11 X. Prawo do głosowania mieli wszyscy uczniowie gimnazjum.

W skład samorządu wchodzą:

przewodnicząca- Marzena Ludwińska

zastępca- Patrycja Guzik

skarbnik- Agata Szarota

przewodnicząca sekcji naukowej- Patrycja Ozga

przewodniczący sekcji kulturalno- rozrywkowej- Mateusz Kwiek

przewodnicząca sekcji dekoracyjnej- Monika Kurczab

przewodnicząca sekcji kronikarskiej- Edyta Potępa

przewodnicząca sekcji porządkowej- Justyna Stankowska

poczet sztandarowy- Agata Szarota, Dawid Gucwa, Paulina Szarkowicz.

            Myślą przewodnią nowego samorządu są słowa Janusza Korczaka: ,,Samorząd to nie tylko praca, ale i walka. Samorząd- to walka w obronie porządnych, cichych i słabych, przeciwko wrogom porządku i sprawiedliwości. Jeden nie da rady, ale z gromadą będą się musieli liczyć.”

Opiekunką SU, która czuwa nad prawidłowością funkcjonowania organizacji, jest, wybrana przez uczniów, Pani mgr Marta Pawlik- Włudyka.

Gratulujemy i życzymy owocnej pracy   Wink

Konkurs recytatorski

25 X br. dwie nasze gimnazjalistki- Paulina Szarkowicz i Eliza Grzyb- wzięły udział w II Konkursie Recytatorskim Poezji Karola Wojtyły, który odbył się w Bazylice Mniejszej Nawiedzenia NMP i św. Stanisława BM w Tuchowie. Nasze uczennice stanęły na wysokości zadania. Włożyły wiele wysiłku w przygotowanie się do niniejszego konkursu i pięknie zaprezentowały wybrane wiersze papieża Jana Pawła II.

Na uwagę zasługuje fakt, że Paulina zdobyła wyróżnienie. To dla nas wielka radość, bo konkurencja była duża.

Serdecznie dziękujemy uczennicom za godne reprezentowanie naszej szkoły w konkursie i gratulujemy

Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej wybrany!

28 września 2011 roku odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej. Spośród 9 kandydatów, wyłoniono tych, którzy w bieżącym roku będą reprezentować naszą szkołę. Prezentujemy sylwetki tegorocznych zwycięzców oraz nauczyciela pełniącego funkcję opiekuna SU.

20112012 madziaNazywam się Magdalena Kościńska.

Mam 12 lat i uczęszczam do klasy 6 Szkoły Podstawowej w Siemiechowie.
Moje zainteresowania to przede wszystkim sport i malarstwo.

Dzięki Waszym głosom, w tym roku szkolnym
piastuję stanowisko Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego.

 

20112012 olcia

Jestem Aleksandra Hadalska.
Mam 12 lat i uczęszczam do klasy 6 Szkoły Podstawowej w Siemiechowie.
Bardzo lubię matematykę, język angielski i wychowanie fizyczne. Uwielbiam fotografowanie.

Będę reprezentować szkołę
jako Zastępca Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego.

 

20112012 kamil

Nazywam się Kamil Kwiek.
Mam 10 lat i uczęszczam do klasy 4 Szkoły Podstawowej w Siemiechowie.
Interesuję się sportem, muzyką i grami komputerowymi.
W przyszłości chciałbym zostać piłkarzem.

W tym roku szkolnym pełnię funkcję
Sekretarza i Skarbnika Samorządu Uczniowskiego.

 

 Dziękujemy za okazane nam zaufanie.

Mamy nadzieję, iż będziemy Was godnie reprezentować w szkole i poza nią

oraz sprostamy wszystkim Waszym oczekiwaniom.

 

20112012 img 2806

Nad wszystkimi poczynanimi Samorządu Uczniowskiego
czuwać będzie w tym roku szkolnym Pani Małgorzata Majka,
która pełni funkcję opiekuna SU.

W ogrodzie wdzięczności!

20112012 img 2976„W ogrodzie wdzięczności” pod takim hasłem odbyły się tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej. 14 października to doskonała okazja, by wypowiedzieć słowa wdzięczności, uznania i szacunku naszym nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły. W tym dniu dzięki Paniom Dorocie Menderak i Ewie Dydyk uczestniczyliśmy w pięknie przygotowanej akademii, podczas której uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum złożyli na ręce wszystkich obecnych pracowników szkoły serdeczne podziękowania oraz najlepsze życzenia. W trakcie uroczystości Dyrektor Szkoły wręczył Nagrody oraz Podziękowania nauczycielom i pracownikom Zespołu Szkół.

Pamiętając o tych, którzy kiedyś byli częścią Zespołu Szkół w Siemiechowie Samorząd Uczniowski przesłał gorące podziękowania za trud wieloletniej pracy.

Ślubowanie gimnazjalistów

"Życie to raj, do którego klucze są w naszych rękach” F. Dostojewski

20112012 s2011 18 października, w obecności Pana Dyrektora, nauczycieli i zaproszonych gości, uczniowie klasy pierwszej gimnazjum przeszli pierwszy raz przez bramy RAJU, stając się tym samym pełnoprawnymi uczniami naszego Zespołu Szkół w Siemiechowie. Podniosła atmosfera, oprawa artystyczna, symboliczny moment pasowania nie pozwolą wymazać z naszej pamięci tej uroczystości. Uczniowie musieli przejść przez szereg zadań, które przygotowali dla nich Adam i Ewa. Wykonując je, mogli wykazać się zręcznością i pomysłowością. A wszystkiemu towarzyszyła dobra zabawa!! Wszyscy przybyli goście mogli porozmawiać z Adamem i Ewą, zobaczyć Drzewo Poznania Dobra i Zła, poczuć rajski klimat…

Święto Niepodległości

11 listopada20112012 gal3 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Z tej okazji odbyła się w naszej szkole akademia, którą przygotowała Pani Iwona Wiśniowska.

Uczniowie przedstawili  w skrócie historię naszego zwycięstwa. Recytowali też piękne wiersze, a między recytacją były piosenki wykonane przez szkolny chór. Akademię wzbogaciła dekoracja oraz prezentacje multimedialne.

Z przedstawienia można było wynieść dużo nowych, ciekawych wiadomości. Każdy Polak powinien znać historię swego kraju

„Jeżeli czcić chcecie poległych bohaterów podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje”

20112012 tDnia 11 listopada obchodziliśmy kolejną, 93 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym dniu Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej uczestniczył we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny oraz koncercie pieśni patriotycznych przygotowanym przez Orkiestrę Strażacką z Siemiechowa. Następnie uczniowie wraz z panią Małgorzatą Majka udali się na parafialny cmentarz wojskowy, by tam oddać cześć poległym w obronie Ojczyzny żołnierzom. Uczniowie złożyli symboliczne biało – czerwone róże oraz zapalili znicze na grobach, tych, którzy oddali życie za wolność Polski.

Rozpoczynamy akcję „Adopcja Serca”!

Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej rozpoczyna w listopadzie akcję „Adopcja Serca”. Jest to niezwykły program pomocy dzieciom żyjącym w krajach misyjnych takich jak: Rwanda, Demokratyczna Republika Konga, Zambia, Wybrzeże Kości Słoniowej czy Brazylia. Głównym celem „Adopcji Serca” jest zapewnienie dziecku podstawowych środków do życia. Włączając się w nią stajemy się w pewnym sensie rodzicami adopcyjnymi, otaczamy troską materialną i duchową konkretne, znane z imienia i nazwiska dziecko. Przyjmujemy na siebie duży obowiązek, ale przede wszystkim ogromną odpowiedzialność za los drugiego człowieka. Poprzez comiesięczne wpłaty kwoty 16 euro (lub jej równowartości w złotówkach) pomagamy jednemu, konkretnemu dziecku, opłacając jego szkołę, finansując zakup materiałów szkolnych, żywności, potrzebnych leków i wszystkiego, co w danym momencie jest dla niego niezbędne. „Adopcja Serca” będzie wspólnym dziełem naszych uczniów oraz nauczycieli.

Oprócz wsparcia finansowego możemy ofiarować naszemu podopiecznemu wsparcie duchowe za pomocą korespondencji listownej. Dzięki takiej wymianie korespondencyjnej nasze dziecko ma świadomość, że jest kochane, otoczone troską, pamięcią i modlitwą.

 Mamy nadzieję, iż dzięki niegasnącemu zaangażowaniu będziemy mogli realizować to dzieło przez wiele lat, a naszego podopiecznego przedstawimy już niedługo.

Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej

wraz z opiekunem

Próbny egzamin gimnazjalny 2012 z CKE

7 grudnia po raz pierwszy uczniowie klasy trzeciej gimnazjum zmierzą się z próbnym egzaminem gimnazjalnym przygotowanym według nowych reguł.

Badanie odbędzie się w dniach 7, 8 i 9 grudnia 2011 roku i będzie polegało na rozwiązaniu zadań z poszczególnych arkuszy w warunkach zbliżonych do egzaminacyjnych, z uwzględnieniem:

przeprowadzenia poszczególnych części badania diagnostycznego w ciągu trzech kolejnych dni według następującego harmonogramu:

7 grudnia – część humanistyczna:

- z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie, godz. 9.00 (czas trwania 60 minut)

- z zakresu języka polskiego, godz. 10.45 (czas trwania 90 minut)

8 grudnia – część matematyczno-przyrodnicza

- z zakresu przedmiotów przyrodniczych, godz. 9.00 (czas trwania 60 minut)

- z zakresu matematyki, godz. 10.45 (czas trwania 90 minut)

9 grudnia – część z języka obcego nowożytnego

- na poziomie podstawowym, godz. 9.00 (czas trwania 60 minut)

- na poziomie rozszerzonym, godz. 10.45 (czas trwania 60 minut)

Cinderella, czyli Kopciuszek w angielskiej wersji językowej

Dnia 16 grudnia 2020112012 kopciuszek11r. zakończyliśmy w Szkole Podstawowej akcję „Góra Grosza”. Z tej okazji grupa teatralna przygotowała przedstawienie pod tytułem „Kopciuszek” w angielskiej wersji językowej, na które biletem wstępu były wypełnione groszami skarbonki.

Uczniowie klas IV-VI wcielili się w bajkowe postaci prezentując nie tylko zdolności teatralne, ale także umiejętności językowe. W przedstawieniu udział wzięli: Aleksandra Hadalska, jako tytułowy Kopciuszek, Kamil Kwiek, jako książę, Szymon Gądek – ojciec, Julita Grzyb -macocha, Natalia Wróbel oraz Gabriela Krzyżak - siostry, Iwona Gucwa – wróżka, Bartłomiej Bartosik – sługa, Gabriela Łyszczarz, Ewa Kaczmarczyk oraz Kinga Juszkiewicz – narratorzy. Grę naszych małych aktorów dopełniły scenografia, stroje oraz oprawa muzyczna. Nad całością czuwała pani Małgorzata Majka.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę uczniów klasy II gimnazjum tj. Justyny Stankowskiej, Patrycji Guzik, Patrycji Ozga, Agaty Szarota oraz Piotra Kurczab i Mateusza Kwiek, którzy chętnie włączyli się w pomoc przy dekoracji oraz obsłudze technicznej przedstawienia.

Mamy nadzieję, iż widzowie dobrze się bawili, a bariera językowa nie stanowiła żadnego problemu Wink

Jasełka

20112012 jaselkaDnia 22 grudnia 2011 roku odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Świąt Bożego  Narodzenia. Montaż słowno- muzyczny przygotowały pani Irena Salamon i pani Elżbieta Iwaniec. Występ opowiadał o narodzinach  Chrystusa i obyczajach dotyczących świąt.
Chór szkolny zaśpiewał piękne piosenki.

Wszystkim życzymy Wesołych Świąt

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

20112012 wosp18 stycznia 2012r. po raz kolejny zagrała z wielką pompą Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Temat finału brzmiał: „Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko”. Orkiestra zagrała w całej Polsce, także za granicą. My również przyłączyliśmy się do tej szczytnej akcji. Młodzież naszego gimnazjum już po raz kolejny kwestowała na rzecz WOŚP w Siemiechowie. Jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy brać udział w tym wspaniałym przedsięwzięciu- „orkiestrze ludzkich serc”. Zebraliśmy 1585,15 zł. Za rok również nie zawiedziemy!
Przedstawiciele SU gimnazjum wraz z opiekunem.

„GÓRA GROSZA”

J20112012 w1ak co roku do naszej szkoły zawitała szczytna akcja, o znanej chyba każdemu uczniowi nazwie Góra Grosza, której celem jest zebranie funduszy na  pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Akcja pokazuje, że nawet „uczniowski” grosz stanowi wielką siłę. Warto oszczędzać nawet najmniejsze monety, które zebrane w całości mogą pomóc odmienić czyjś los. Jak zwykle mogliśmy liczyć na ofiarność naszych uczniów.
Dziękujemy wszystkim, dzięki którym nasza „GÓRA GROSZA” z dnia na dzień się powiększała!

           Akcję przeprowadził Samorząd Uczniowski gimnazjum oraz szkoły podstawowej. W sumie zebraliśmy 250, 32 zł oraz 31 centów.

Wiedza jest drugim słońcem dla ludzi

Koniec I półrocza to czas podsumowań. Dla wielu uczniów naszej szkoły to powód do dumy i zadowolenia. Platon powiedział: „Wiedza jest drugim słońcem dla ludzi”. Są w naszej szkole uczniowie, którzy wierzą w słuszność tego stwierdzenia, nauka jest dla nich ważna i  dlatego mogą oni pochwalić się wysokimi osiągnięciami, które zapewne kiedyś zaowocują w przyszłym życiu. Oto oni…

Czytaj więcej...

PROJEKT EDUKACYJNY „JAKIE TAJEMNICE KRYJE WODA”?

Jestem niewielką wody kropelką.

Chociaż najmniejszą, lecz najważniejszą...

Nieocenioną, niezastąpioną..."

20112012 aw110 lutego miała miejsce w naszej szkole publiczna prezentacja projektu edukacyjnego klasy II gimnazjum. Temat brzmiał „Jakie tajemnice kryje woda"?

Głównym celem niniejszego projektu- jak sam tytuł wskazuje- było poznanie tajemnic, jakie kryje w sobie woda (poznanie znaczenia wody w przyrodzie i konieczności jej oszczędzania, zapoznanie się z trzema stanami skupienia wody, opisanie obiegu wody przyrodzie, poznanie właściwości fizycznych i chemicznych wody...)

            Nad realizacją założonych celów pracowało 6 grup pod opieką następujących opiekunów: p. Elżbieta Kwaśna, p. Ewa Dydyk, p. Iwona Wiśniowska, p. Magdalena Bajorek, p. Małgorzata Majka i p. Robert Kraj. Koordynatorem projektu była p. Marta Pawlik- Włudyka.

          

W ramach projektu uczniowie, pod czujnym okiem opiekunów, wykonali szereg zadań. Wymienię niektóre z nich:

  • założenie strony internetowej zawierającej efekty pracy wykonanej w ramach projektu,
  • wykonanie: gazetki szkolnej o projekcie, albumów, kilku plakatów, m.in.: „Budowa cząsteczkowa wody", „Klasy czystości wody", gazetek ściennych, referatów, prezentacji multimedialnych...
  • zorganizowanie wycieczki do Stacji Uzdatniania wody w Lubaszowej,
  • przeprowadzenie szeregu doświadczeń dotyczących wody, z których zmontowano ciekawy film,
  • wykonanie filtra wody,
  •  zgromadzenie stron internetowych o wodzie...

Prezentacja efektów pracy drugoklasistów odbyła się przed  Panem Dyrektorem szkoły, nauczycielami, uczniami pozostałych klas gimnazjalnych oraz zaproszonymi rodzicami. Dzięki projektowi każdy z obecnych na prezentacji  mógł dowiedzieć się dużo ciekawych i nowych rzeczy na temat wody, zobaczyć najpiękniejsze wodospady świata i doświadczenia, usłyszeć piękne wiersze o wodzie (w języku polskim i niemieckim), zapoznać się ze sposobami oszczędzania wody... Po zakończeniu prezentacji zaproszeni goście oglądali wystawę prac, nad którymi uczniowie klasy II trudzili się przez wiele miesięcy.

Prezentując z dumą efekty swojej pracy, gimnazjaliści byli może nieco stremowani, ale  zadowoleni z tego, że udało im się z sukcesem wykonać trudne zadanie, jakim jest realizacja projektu edukacyjnego.

Dzień Kobiet

„Dzisiaj dzień piękny, uroczysty!
Taki dzień raz się w roku zdarza,
gdy 8 marca z gwarem wiosny
wytryśnie z kartek kalendarza”…
 

20112012 dkChłopcy z gimnazjum należący do Samorządu Uczniowskiego postanowili uczcić w tym roku Światowy Dzień Kobiet. W związku z tym przygotowali krótki apel „Strofy o kobietach”, który zadedykowali Swoim Paniom Nauczycielkom oraz Koleżankom. Wyrecytowali piękne wiersze i złote myśli o Paniach. Ponadto przygotowali dla Kobiet i Kobietek naszej szkoły laurki oraz słodki upominek.

Korzystając z okazji, przesyłamy wszystkim Paniom- w dniu Ich święta- bukiet najwspanialszych życzeń: wszystkiego, co najlepsze, co dobre i miłe, co budzi uśmiech na twarzy i kryje się w słowie „szczęście”, radości każdego dnia oraz wszelkiej pomyślności.

Kawiarniane wspomnienia

20112012 wspomW 7 rocznicę śmierci naszego umiłowanego Papieża odbyło się w naszej szkole przedstawienie „Kawiarniane wspomnienia” o tym Wielkim Polaku, które przygotowali uczniowie klasy II gimnazjum wraz z  wychowawczynią p. Martą Pawlik- Włudyka, p. Małgorzatą Majka oraz p. Anną Gańczarczyk.

Spotkaliśmy się w teatralnej kawiarence, aby wspomnieć osobę, nauczanie i życie pełne wiary, nadziei i miłości naszego Ukochanego Papieża. Młodzi artyści przybliżyli wiedzę o Jego życiu, działalności i osobowości. Zaproszeni uczniowie, nauczyciele i rodzice mogli wysłuchać wspomnień przyjaciół szkolnych Papieża, fragmenty jego homilii, wiersze,  itd. Była to bardzo wzruszająca podróż  w przeszłość; godzina refleksji i wyciszenia, ale także czas humoru, bo takie było przecież życie błogosławionego Jana Pawła II.

Spotkanie odbyło się przy kawie i kremówkach, przy nastrojowej muzyce. Wzbogacone było: scenkami, prezentacją multimedialną, teledyskiem dotyczącym całego życia naszego Ukochanego Rodaka… Po uroczystości można było obejrzeć wystawkę poświęconą temu Wielkiemu Polakowi.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z niniejszego przedstawienia.

Konkurs recytatorski

NASZA UCZENNICA WŚRÓD NAJLEPSZYCH W KONKURSIE RECYTATORSKIM

20112012 fota

2 kwietnia br. odbył się w Gromniku Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Szukałeś nas… teraz przyszliśmy do Ciebie”. Naszą szkołę reprezentowały Paulina Szarkowicz i Justyna Janik. Zaprezentowały one wybrane utwory Jana Pawła II. Justyna zajęła III miejsce. Gratulujemy!!!

Awans drużyn sztafetowych

Świetny występ drużyn sztafetowych na zawodach gminnych

20112012 sportowe125Drużyna chłopców ze szkoły podstawowej zajęła I miejsce w gminie w sztafetowych biegach przełajowych i wspólnie z dziewczętami awansowała do finału powiatowego, który odbędzie się 18.04.2012r. w Tarnowie.

Skład mistrzowskiej sztafety chłopców: Kucharczyk Krzysztof, Kwiek Kamil, Pres Daniel, Tabiś Dawid, Pierzchała Kamil, Kwiek Dawid, Jucha Mateusz, Tabiś Michał, Bartosik Bartłomiej. Najlepszy czas uzyskał Tabiś Michał 2’28”

Skład wicemistrzowskiej sztafety dziewcząt: Pres Agnieszka, Tabiś Karolina, Kwiek Gabriela, Duda Angelika, Burnat Paulina, Grzyb Julita, Lis Martyna, Molek Patrycja, Morys Joanna. Najlepszy czas uzyskały Morys Joanna 2’06” i Pres Agnieszka 2’08’’

Sztafeta gimnazjalistek zajęła I miejsce w zawodach gminnych.

Skład mistrzowskiej sztafety: Paulina Ozga, Joanna Maślanka, Angelika Niemiec, Iwona Kozik, Natalia Kozik, Renata Alibożek, Justyna Osysko, Karolina Górnisiewicz, Karolina Morys, Monika Kurczak. Najlepszy czas uzyskała Paulina Ozga 2’30”

Sztafeta gimnazjalistów zajęła II miejsce w zawodach gminnych.

Skład sztafety chłopców: Dominik Kwiek, Sławomir Tabiś, Mateusz Kwiek, Arkadiusz Wietecha, Dariusz Tabiś, Mikołaj Chlipała, Mikołaj Chlipała, Alojzy Pres, Marcin Tabiś, Piotr Hekłowski. Najlepszy czas uzyskał Dominik Kwiek 2’46”.

Wielki sukces naszych zawodniczek

Piłkarki ręczne ze szkoły podstawowej w wielkim finale

20112012 prDrużyna dziewcząt z Siemiechowa awansowała do finału powiatowego w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej.  W rozgrywkach na szczeblu gminy uczennice zajęły I miejsce.

W półfinale powiatowym w Tuchowie, w którym startowały najlepsze drużyny z tzw. „grupy południe” tj. rejonu Tuchów, Zakliczyn, Ciężkowice, Ryglice, Szerzyny, Rzepiennik Strzyżewski, Pleśna, Gromnik. Młode sportsmenki
z Siemiechowa wywalczyły I miejsce.

W finale spotkają się najlepsze cztery drużyny z powiatu tarnowskiego.

Skład drużyny: Kościńska Magdalena (kapitan), Molek Patrycja, Juszkiewicz Kinga (bramkarz), Lis Martyna, Guzik Dominika, Grzyb Julita, Wierchomska Weronika, Pres Agnieszka, Morys Joanna, Burnat Paulina. Trener: mgr Robert Kraj

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć naszych zawodniczek

„KATYŃ- Prawdy nie można rozstrzelać”.

19 kwietnia odbyła się w naszej szkole akademia upamiętniająca Zbrodnię Katyńską oraz wydarzenia z 10 kwietnia 2010 r. Hasło przewodnie tej uroczystości brzmiało: „KATYŃ- Prawdy nie można rozstrzelać".

Młodzież gimnazjalna przypomniała o tragicznych losach polskich jeńców. Wydarzenia z 1940 r. zapisane na kartach historii Polski krwią i męczeńską śmiercią Polaków należą do najbardziej dramatycznych. Tam, na nieludzkiej ziemi zabito wiarę, nadzieję, miłość. Jednym strzałem w tył głowy. My, uczniowie gimnazjum, co roku pochylamy się z szacunkiem nad mogiłami ofiar zbrodni katyńskiej, uczestnicząc z powagą w akademii ku pamięci ofiar Katynia, Starobielska, Ostaszkowa.

Podczas akademii przypomniano też o tych, którzy zginęli w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.

Akademia wzbogacona była fragmentem filmu „Katyń" A. Wajdy, zdjęciami, prezentacją multimedialną oraz pięknymi piosenkami w wykonaniu szkolnego chóru. Uroczystość przygotowała młodzież gimnazjalna pod czujnym okiem Pani Elżbiety Kwaśnej oraz Pani Anny Gańczarczyk

MAMY POWODY DO RADOŚCI!!!

Uczniowie klasy III gimnazjum mogą wreszcie odetchnąć z ulgą. Już po egzaminie!!! W dniu 24 IV napisali historię, WOS i język polski, 25 IV- przedmioty przyrodnicze i matematykę, 26 IV- języki obce.

Jak im poszło? Trudno powiedzieć. Wrażenia po egzaminie były zróżnicowane. Wszystko okaże się w czerwcu.

Za to na pewno wiemy, jak poszło na egzaminie ubiegłorocznej klasie III naszego gimnazjum. W rankingu szkół powiatu tarnowskiego nasza szkoła ze wszystkich części egzaminu uplasowała się na III miejscu. Natomiast z części humanistycznej zajęliśmy I miejsce w wymienionym wyżej powiecie. Jesteśmy dumni z tak wysokiej pozycji szkoły i serdecznie pozdrawiamy uczniów klasy III gimnazjum, którzy zapracowali na taki wynik. Słowa podziękowania składamy również na ręce Nauczycieli naszego gimnazjum za Ich sumienną pracę i poświęcenie.

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

W dniu 08.05.2012 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To bardzo ważne i doniosłe wydarzenie w historii naszego państwa i  narodu. Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą zasadniczą, która regulowała podstawowe sprawy społeczno - polityczne, prawa i obowiązki obywateli. W trudnych dla naszego narodu czasach stanowiła źródło nadziei, otuchy i pokrzepienia dla wielu Polaków. Chlubne karty z historii naszej ojczyzny przybliżyli uczniowie klasy 1 gimnazjum pod kierunkiem p. Małgorzaty Majka i p. Magdaleny Bajorek. Zabrzmiały pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego. Wierszem i piosenką młodzi Polacy przypomnieli zasługi wielkich Polaków, którzy w niesprzyjającej atmosferze potrafili zdobyć się na próbę ratowania naszej ojczyzny. Dziś to święto, po wiekach,  jednoczy cały naród. Pan Dyrektor mgr Józef Marszałek serdecznie podziękował za tę lekcję patriotyzmu, podkreślając, jak ważna jest pamięć o naszej historii i kulturze narodowej.

Ostatnia dyskoteka gimnazjalistów

10 maja odbyła się ostatnia w tym roku szkolnym dyskoteka dla gimnazjalistów. Samorząd Uczniowski dziękuje wszystkim za świetną zabawę i zaprasza za rok…

WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA I BRZEZINKI

20112012 wycieczka oswiecim14 V odbyła się wycieczka do Oświęcimia, w której wzięli udział uczniowie klas: VI, I, II, III gimnazjum. Rozpoczęła się dość wcześnie, bo już o godzinie 5.30 była zbiórka przed szkołą. O koło godziny 6.00 wyjechaliśmy, o godzinie 9.30 dotarliśmy do Oświęcimia, w którym znajdował się niemiecki zespół obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Przywitaliśmy się z przewodnikiem. Następnie nastąpiło zwiedzanie obozu Auschwitz I. Wejście do obozu otwierała brama, na której widniał napis: „Arbeit macht frei”, czyli „Praca czyni wolnym”. W rzeczywistości jednak tak nie było. Ten, kto przekroczył próg tej bramy, nie miał szans na wolność, czekała go tam jedynie śmierć i wszelkiego rodzaju tortury…

Zwiedzanie obozu zaczęliśmy od budynków, w których znajdowały się liczne zdjęcia tego miejsca z czasów wojny. Mogliśmy tam także zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak: okulary, buty, walizki, przedmioty codziennego użytku, ich zdjęcia oraz pomieszczenia, w których zmuszeni byli mieszkać. Przewodnik pokazał nam także celę św. Maksymiliana Kolbe. Jednak największe wrażenie wywarł na nas pobyt w pomieszczeniu, gdzie znajdowały się krematorium i komora gazowa. Naszą uwagę przykuły dawne piece krematoryjne. Następnie udaliśmy się pod ŚCIANĘ ŚMIERCI i blok 11 zwany blokiem śmierci. Tam oddaliśmy hołd zamordowanym, zapalając znicze.

Następnie przejechaliśmy z przewodnikiem do muzeum Birkenau w Brzezince. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu mieliśmy możliwość zobaczyć pozostałości po barakach mieszkalnych i ruiny krematorium. Poznaliśmy także warunki, w jakich musieli żyć więźniowie. Zwiedzanie Birkenau zakończyliśmy wizytą pod Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu, gdzie znajdowały się tabliczki w 17 językach.

           Na zakończenie obejrzeliśmy kilkuminutowy film ukazujący ludzi różnych narodowości, którym udało się przetrwać całe to „piekło”. Po krótkim seansie wszyscy byli bardzo wstrząśnięci tym, co spotkało tych ludzi.

Dawny niemiecki obóz koncentracyjny zrobił  na nas niezwykłe wrażenie, gdyż pozwolił  przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę Holokaustu. Tej wycieczki na pewno nie zapomnimy.

Kierownikiem wycieczki była Pani Marta Pawlik- Włudyka, zaś opiekunkami: Pani Magdalena Bajorek, Pani Małgorzata Majka i Pani Ewa Dydyk. Dziękujemy Im za zorganizowanie wyjazdu i sprawowanie opieki nad nami.

http://zssiemiechow.pl/images/wycieczka_oswiecim.jpg

WYCIECZKA DO KRAKOWA

20112012 img 075423 V odbyła się – w ramach programu „Teatr bliżej młodego widza” upowszechniającego wśród dzieci i młodzieży kulturę – wycieczka szkolna do Krakowa. Wzięli w niej udział uczniowie klas V i VI oraz gimnazjaliści ze swoimi wychowawcami, czyli: Panią Magdaleną Bajorek, Panią Martą Pawlik– Włudyka i Panem Robertem Krajem.

            Kiedy dotarliśmy do Krakowa, a dokładniej do miejsca, w którym umówiliśmy się z przewodnikiem (Barbakan), przywitał nas pięknymi piosenkami zespół regionalny „Małopolanie”. Pan przewodnik postanowił nas włączyć do zabawy, dlatego też musieliśmy śpiewać z zespołem i – co gorsze – tańczyć. Nie wszystkim to dobrze wychodziło… Ale na pewno wszyscy dobrze się bawili, śmiechu było co niemiara. Następnie przedstawiciel zespołu zaprezentował nam strój krakowski.

            Później poszliśmy na spacer pod nazwą: „Kraków – legenda i teraźniejszość” z dyplomowanym przewodnikiem. Zwiedziliśmy Wzgórze Wawelskie (Katedrę, Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie, m.in. kryptę prezydenta), Dziedziniec Wawelski, Rynek Główny, gdzie wysłuchaliśmy hejnał z wieży Mariackiej…

            Kolejną atrakcją była wizyta w teatrze „Kropka”, w którym odbyła się lekcja wprowadzająca do wiedzy o teatrze. Poznaliśmy podczas niej arkany sztuki aktorskiej. Na koniec zaś sami wzięliśmy udział w przedstawieniu „Jak Zabłocki wyszedł na mydle”. Każdy mógł zabawić się w aktora, przebrać w piękne stroje i zagrać… I znów śmiechu było co niemiara!!! Uczniom chyba najbardziej podobał się moment, kiedy w rolę Zabłockiego wcielił się Pan Robert. Wypadł doskonale!!! Pozostali również zasłużyli na brawa.

            Po tylu wrażeniach i ciężkiej grze aktorskiej musieliśmy wstąpić do McDonalda, aby nabrać sił do drogi powrotnej.

Wycieczka była ciekawa i udana. Można było się podczas niej wiele nauczyć, wiele zobaczyć, ale również zrelaksować i dobrze zabawić.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć .

Konkursy językowe

20112012 konkursW dniach 27 – 28 marca 2012r. w Zespole Szkół w Gromniku odbyły się Gminne Konkursy Językowe.

Konkurs języka angielskiego został zorganizowany po raz pierwszy natomiast konkurs języka niemieckiego obchodził swój jubileusz dziesięciolecia.

Nasi uczniowie odnieśli w każdym z nich swoje sukcesy.

 

Czytaj więcej...

Najkulturalniejsi naszej szkoły!

20112012 tablicaSamorząd Uczniowski zorganizował i przeprowadził Konkurs na Najkulturalniejszą Uczennicę i Najkulturalniejszego Ucznia Szkoły Podstawowej w roku szkolnym 2011/2012 w kategorii klas II – III oraz IV-VI. Konkurs odbył się pod hasłem: „Kultura – to, co zostaje, gdy zapomnisz wszystko, czego się nauczyłeś”.

W klasach II – III konkurs był dwuetapowy. Pierwszy etap polegał na wypełnieniu przez wychowawców kwestionariusza kulturalnego ucznia, w którym oceniana była częstotliwość występowania określonych, prawidłowych postaw wzorowego ucznia. Spośród osób, które uzyskały największą liczbę punktów wyłoniono w drodze głosowania wśród uczniów i nauczycieli laureatów. Zwycięzcami w tej kategorii zostali: Karolina Kochan z klasy III oraz Paweł Oleksyk z klasy II.

Uczniowie z klas IV – VI rywalizowali w czterech etapach. Pierwszy z nich to nominacja przez wychowawców dwóch chłopców i dwóch dziewczynek, walczących w drugim etapie o głosy w wyborach przeprowadzonych wśród uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Do trzeciego etapu zakwalifikowało się ośmiu uczestników, którzy pisali test sprawdzający znajomość zasad savoir vivre’u. Sprawdzian zaliczyło cztery osoby, które w końcowym starciu musiały zmierzyć się ze scenkami sytuacyjnymi i opisać, jakie zachowanie powinno charakteryzować kulturalnego człowieka w każdej z nich. Zwycięzcy w tej kategorii to Dominika Guzik z klasy VI oraz Kamil Kwiek z klasy IV. Serdecznie gratulujemy laureatom!

Równocześnie mamy nadzieję, iż konkurs ten pozwolił wszystkim uczniom przypomnieć sobie zasady właściwego i kulturalnego zachowania, które będą im towarzyszyć każdego dnia.

Poniżej załączamy test, który pozwoli Wam sprawdzić i ocenić swoje zachowanie.

Pobierz test

http://zssiemiechow.pl/images/tablica.JPG

Nasza podopieczna - Dorcas Singira

20112012 podopiecznaDzięki pomocy Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego nasza szkoła podjęła i realizuje dzieło pn. „Adopcja Serca”, polegające na materialnym i duchowym wsparciu dzieci z ubogich rodzin krajów trzeciego świata. Naszą podopieczną jest pochodząca z Demokratycznej Republiki Konga Dorcas Singira, uczennica klasy III szkoły podstawowej. Dorcas jest siódmym dzieckiem w rodzinie liczącej dziewięć osób. Jej ojciec był wojskowym, zginął w czasie wojny w 2009 roku z rąk rebeliantów. Matka niestety nie pracuje i trudno jej opłacić naukę dzieci w szkole.

Poprzez włączenie się do akcji „Adopcja Serca” możemy zapewnić dziewczynce podstawowe środki do życia, a także dalszą edukację. Ofiarując tak niewiele od siebie możemy tak dużo zmienić. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie, które mamy nadzieję nigdy nie ustanie.

NASI NAJLEPSI W GIMNAZJUM I ICH ŚREDNIE OCEN

„Talent jest jak kawałek szlachetnego,

ale surowego metalu;

dopiero pilna praca go obrobi

i wartość mu wielką nada”.

Stanisław Staszic

KLASA I

Monika Kurczab - 5,2

Joanna Gądek - 4,92

Klaudia Kuśnierz - 4,85

KLASA II

Patrycja Guzik - 5,14

Justyna Stankowska - 5,07

Dominika Dziecina - 5,0

Monika Korzeniowska - 4,86

Patrycja Ozga - 4,86

Paulina Szarkowicz - 4,86

Agata Szarota - 4,86

Tomasz Kwiek - 4,78

KLASA III

Joanna Maślanka - 5,38

Edyta Potępa - 5,38

Eliza Grzyb - 5,33

Łukasz Smoleń - 5,0

Marzena Ludwińska - 4,94

Dariusz Tabiś - 4,77

Gratulujemy i życzymy wszystkim udanych wakacji.

Samorząd Uczniowski Gimnazjum Publicznego w Siemiechowie

wraz z opiekunem Panią M. Pawlik- Włudyka

Zakończenie roku szkolnego 2011/2012

Szanowni Państwo !!!

 

Zaproszeni Goście, Rodzice, Wychowawcy, Nauczyciele oraz Wy – Drodzy Uczniowie , którzy dzisiaj jesteście najważniejsi, jesteście bohaterami tej uroczystości.

            Drodzy Absolwenci! Kończąc trzecią klasę gimnazjum, wchodzicie w kolejny, jeszcze nieznany etap edukacji, ale jesteście do niego dobrze przygotowani. Trzy lata nauki

w tutejszym gimnazjum przysposobiło Was, zaopatrzyło w odwagę na dalszą wędrówkę nowymi ścieżkami edukacji; na odkrywanie własnych możliwości wiedzy i zbliżania się do dorosłości. Gratuluję Wam!

            Wiążemy z Wami duże nadzieje i wierzymy, że zamierzone cele osiągnięcie, wykazując się przy tym pracowitością, rzetelnością, odpowiedzialnością, wytrwałością i wiarą we własne siły. Idźcie więc śmiało , z uśmiechem i wysoko uniesionym czołem w życie, pokonując nadchodzące próby losu i zawsze z powodzeniem zagłębiajcie się w wielką księgę nauki, „pracując tak, jakbyście mieli żyć wieki i żyjąc tak, jakbyście mieli umrzeć za chwilę”... Na swej drodze spotykajcie zawsze dobrych, wymagających i zawsze Wam życzliwych nauczycieli. W życiu kierujcie się wyłącznie tymi zasadami , które pozwolą Wam zawsze zachować godność człowieka, uznanie i szacunek innych.

            Słowa podziękowania kieruję z tego miejsca do Rodziców za Wasze działania wspierające proces edukacyjny i wychowawczo-opiekuńczy szkoły, za zrozumienie, że dobro dziecka i jego pomyślna przyszłość zależy od pracy rodziców i szkoły.

            Serdecznie dziękuję również organowi prowadzącemu szkołę i organowi nadzorującemu za zrozumienie potrzeb i specyfiki pracy szkoły, za udzielanie pomocnych wskazówek, za wiarę w marzenie o coraz lepszej polskiej szkole.

            W sposób szczególnie serdeczny i gorący - oraz z wielkim uznaniem - dziękuję Wam- Drodzy Nauczyciele i Wychowawcy – za bardzo ciężką całoroczną pracę włożoną w wychowanie i uczenie młodego człowieka. Dziękuję za odwagę, nierzadko determinację, otwartość, cierpliwość, doskonalenie umiejętności zawodowych, za wszystkie te cechy, które nie bójmy się użyć tego słowa, składają się na miłość i to jak sami dobrze wiemy miłość niełatwą, miłość do szkoły !

Wasz trud i zaangażowanie zaowocował wieloma wspaniałymi sukcesami naszych wychowanków. Życzę Wam aby wolny czas przysporzył sił i zapału do zawodowych zmagań w nowym roku szkolnym 2012/2013.

            Kończąc, życzę Wam Kochani Uczniowie udanych wakacji i to nie tylko tych zasłużonych, wyczekiwanych, słonecznych, ale przede wszystkim… prawdziwych! Wypoczywajcie , gromadźcie siły na następny rok szkolny. Nigdy jednak nie zapomnijcie o bezpieczeństwie. Bądźcie radośni i swobodni, ale jednocześnie rozważni, przewidujący, i ostrożni. Unikajcie brawury i bezmyślności. Wszak wszyscy pragniemy spotkać się we wrześniu zdrowi i szczęśliwi.

Siemiechów, 29 czerwca 2012 r.                                 Dyrektor Zespołu Szkół w Siemiechowie

                                                                                  mgr Józef Marszałek

20200914 edziennik vulcan

nowa era komputera

Podsumowanie sukcesów sportowych w SP w Siemiechowie

2022 9 miejsce w mistrzostwach Polski grawer l

 

LIST OD JULESA

20200909 Jules 5602 1000 l

katechizm bierzmowanych

plakat KV DLA DZIECI 500px l 

KORONAWIRUS

Infolinia Ministerstwa Zdrowia
- tel. 800 190 590 -

(czynna całodobowo).

 

Więcej informacji na stronach:

http://www.gov.pl/koronawirus

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/

 

Plakaty:

Plakat KV DLA DZIECI - PDF

KV plakat A3 DRUK - PDF

KV plakat A3 DRUK 500px l