Szkoła Podstawowa w Siemiechowie

ROK SZKOLNY I KATECHETYCZNY 2 0 2 2 | 2 0 2 3

Liga Niezwykłych Umysłów

W ROKU SZKOLNYM 2012/2013

GIMNAZJALIŚCI MISTRZAMI GMINY W FUTSALU

20122013 hpFutsal (dawniej używana w Polsce oficjalna nazwa piłka nożna halowa pięcioosobowa lub potocznie „halówka”) – zespołowa gra sportowa, odmiana piłki nożnej rozgrywana w hali. Jej nazwa pochodzi od portugalskiego futebol de salão i hiszpańskiego fútbol sala lub fútbol de salón, co można przetłumaczyć jako halowa piłka nożna.

Dyscyplina wymagająca bardzo dobrego przygotowania szybkościowego, motorycznego oraz świetnego wyszkolenia technicznego. Drobny błąd, łatwa strata piłki stwarzają natychmiast   sytuacje dla przeciwnika do zdobycia gola. Taktyka gry to przede wszystkim umiejętne poruszanie się zawodników na małej przestrzeni w grze defensywnej i ofensywnej.

W tej bardzo wymagającej dyscyplinie sportowej nasi uczniowie gimnazjum zdobyli Mistrzostwo Gminy.

Skład drużyny: Pres Alojzy /kapitan/, Gucwa Dawid, Wietecha Arkadiusz, Burnat Marcin, Kochan Krystian /bramkarz/,

rezerwowi: Kurczab Piotr, Jurkiewicz Konrad, Hekłowski Piotr,
Kwiek Tomasz, Śliwa Rafał.

Najlepszym zawodnikiem turnieju wybrany został Alojzy Pres.

Gratulacje dla wszystkich uczniów, którzy startowali jako reprezentanci /sportowcy/ naszej szkoły oraz ich rodziców.

„Droga Polski do wolności”

12 listopada odbyła się akademia „Droga Polski do wolności”, poświęcona 94. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie przedstawili program artystyczny oparty na tekstach źródłowych i poetyckich. Przypomnieli o 123 latach niewoli, o    panowaniu obcych mocarstw, o próbach zniszczenia polskiej tradycji, kultury i mowy.             

Akademia była piękną i ciekawą lekcją historii, która przebiegała w podniosłej atmosferze. Uświetniły ją występ chóru szkolnego, taniec, a największą atrakcją okazali się chłopcy z  gimnazjum przebrani za żołnierzy i przede wszystkim … „Rota” w ich wykonaniu.

Prezentacja projektu gimnazjalnego

20 XII odbyła się w naszej szkole uroczysta prezentacja projektu gimnazjalnego pt. „Jakie są tradycje bożonarodzeniowe w Polsce i w wybranych krajach Unii Europejskiej”? Cele tego projektu przedstawiają się następująco:

- zapoznanie z tradycjami świąt Bożego Narodzenia w Polsce,

- pogłębienie wiedzy na temat tradycji polskich,

- przygotowanie przedstawienia jasełkowego,

- kształtowanie umiejętności współpracy między uczniami, twórczego myślenia,

- kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji, odpowiedzialności za pracę całej grupy,

- rozwój talentów i umiejętności (plastycznych, aktorskich, muzycznych…)

-wzbudzanie szacunku wobec wiary.

            Klasa II gimnazjum została podzielona na 5 grup, każda z grup przygotowała szereg zadań, m.in.: opracowanie prezentacji multimedialnej na temat tradycji bożonarodzeniowych w Polsce; wykonanie szopki bożonarodzeniowej; zrealizowanie własnej wersji odcinka programu „Europa da się lubić” (poznanie zwyczajów bożonarodzeniowych w różnych krajach europejskich, takich jak Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy i Niemcy, wykonanie deserów rodem z wyżej wymienionych krajów); zorganizowanie kiermaszu ozdób świątecznych (przekazanie zebranych pieniędzy na rzecz dzieci z Domu Dziecka nr 2 w Tarnowie); opracowanie historii drzewka bożonarodzeniowego; przystrojenie drzewka, nakręcenie filmu o bitwie pod Łowczówkiem (m.in. o tym, jak spędzili Wigilię żołnierze pod Łowczówkiem w 1914r.); przeprowadzenie konkursu o Bożym Narodzeniu w Polsce i wybranych krajach europejskich, przygotowanie elementów scenografii i kostiumów, dobór repertuaru będącego oprawą muzyczną prezentacji...

Podczas publicznej prezentacji, którą uświetnili Wójt gminy Gromnik Pan mgr Bogdan Stasz, przewodniczący Rady Gminy Gromnik Pan Zdzisław Maniak, radni Gminy Gromnik: Pan Bronisław Kucharzyk i Pan Andrzej Grzyb oraz Pan Dyrektor szkoły mgr Józef Marszałek, Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie, przedstawiliśmy tylko niektóre efekty naszej pracy, m. in. jasełka w wykonaniu klasy II gimnazjum. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z niniejszej uroczystości.

Podczas realizacji projektu uczniowie twórczo współpracowali ze sobą. Korzystali z różnych źródeł informacji. Aktywnie uczestniczyli w cyklu spotkań poświęconych tradycjom Świąt Bożego Narodzenia. Podczas spotkań poświęconych na realizację projektu uczniowie wymieniali się między sobą informacjami, spostrzeżeniami na temat zwyczajów i tradycji obchodzonych w ich domach dawniej i jakie zachowały się do dzisiaj. Projekt edukacyjny przyniósł założony efekt. Cele zostały zrealizowane, a uczniowie pracowali metodą, która sprawia wrażenie zabawy, trochę rywalizacji w poszukiwaniu na własną rękę ciekawych wiadomości.

Uczniowie realizujący projekt byli dumni z efektów swojej pracy. Wysoko ocenili swoje zaangażowanie, pomysłowość, współpracę z innymi członkami grupy, zrealizowanie przydzielonych zadań, jak również zawartość merytoryczną oraz stronę estetyczną prezentacji. Stwierdzili, że wiele się nauczyli. Warte podkreślenia jest to, że niektórzy z nich po raz pierwszy wystąpili przed publicznością. Wiązało się to ze stresem i tremą, ale- jak stwierdzili- warto było.

Nad realizacją projektu czuwały następujące osoby: koordynator projektu- mgr Magdalena Słowik, opiekunowie grup: mgr Iwona Wiśniowska, mgr Małgorzata Majka, mgr Ewa Dydyk, mgr Elżbieta Kwaśna i mgr Marta Pawlik- Włudyka.

ŻYCZENIA NOWOROCZNE

20122013 sylwester2Z ostatnią kartką kalendarza zerwijcie wszystkie złe nastroje, zapomnijcie o wszystkich nieudanych dniach, przekreślcie niewarte w pamięci chwile i wejdźcie w Nowy Rok jak      w nowej sukni wchodzi się na najwspanialszy bal świata. Niech w nadchodzącym Nowym 2013 Roku szczęście i pomyślność nigdy Was nie opuszczą, a wiara codziennie dodaje sił    i energii do tworzenia i realizacji nowych pomysłów. Niech taneczny, lekki krok będzie    z Wami cały rok. Niech prowadzi Was bez stresu, od sukcesu do sukcesu. Wszystkiego Najlepszego w Nowym 2013 Roku!

Redakcja strony

Nasi sportowcy Mistrzami Gminy ...

20122013 tsWspółczesny tenis stołowy jest bardzo szybką grą wymagającą od zawodników niezwykle energicznych ruchów i reakcji. Rozgrywka polega przede wszystkim na szybkości i rotacji nadawanej piłce, by sprawić przeciwnikowi jak najwięcej trudności przy jej odbiorze. Od 2001 roku, kiedy zasady tenisa stołowego istotnie się zmieniły, set rozgrywany jest do momentu, w którym któryś z zawodników zdobędzie 11 punktów (wcześniej 21).

W Mistrzostwach Gminy Gromnik świetnie wystartowali uczniowie naszej szkoły.

W rozgrywkach drużynowych nasz zespół w składzie Mateusz Biesek, Jacek Śliwa zajął I miejsce czyli zdobył Mistrzostwo Gminy Gromnik w Drużynowym Tenisie Stołowym.

Zawodniczki Agnieszka Pres, Joanna Morys zajęły II miejsce czyli zdobyły Wicemistrzostwo Gminy Gromnik w Drużynowym Tenisie Stołowym.

Rozegrane zostały także Indywidualne Mistrzostwa Gminy Gromnik w Tenisie Stołowy.

Mistrzem Gminy Gromnik został reprezentant naszej szkoły Jacek Śliwa, drugie miejsce i tytuł wicemistrza gminy wywalczył także nasz uczeń Mateusz Biesek. W kategorii dziewcząt IV miejsce zajęła Agnieszka Pres.

Gratulacje dla wszystkich uczniów, którzy startowali jako reprezentanci /sportowcy / naszej szkoły oraz ich rodziców.

Wyjazd do teatru

20122013 teatr31 stycznia uczniowie klas I gimnazjum, V i VI szkoły podstawowej pod opieką Pani Marty Pawlik- Włudyka i Pani Elżbiety Kwaśnej wzięli udział w wycieczce do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Wyjazd do teatru stał się dla wszystkich doskonałą powtórką   z literatury, a przy okazji świetną zabawą.

Obejrzeliśmy piękne przedstawienie pt. „Mały Książę” w reżyserii Cezarego Domagały, które powstało na podstawie utworu literackiego Antoine de Saint Exupery'ego      o tym samy tytule. Akcja dzieła toczy się na pustyni Sahara, gdzie, podczas awaryjnego lądowania, pilot spotyka małego chłopca – tajemniczego przybysza z innej planety. Ich spotkanie jest okazją do przypomnienia o najważniejszych sprawach w życiu: o miłości,        o przyjaźni i o odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Naszą uwagę przykuły przede wszystkim: doskonała gra aktorów, piękne kostiumy, oprawa muzyczna. Z całą pewnością warto było obejrzeć tę sztukę.

W piłkarskim turnieju wśród najlepszych ...

20122013 zakliczyn pnTurniej halowej piłki nożnej zorganizowany w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie był bardzo atrakcyjny pod względem sportowym, ponieważ spotkały się ze sobą drużyny reprezentujące różne rejony. Powiat nowosądecki reprezentowało Gimnazjum w Gródku n. Dunajcem, powiat brzeski Gimnazjum w Czchowie oraz Gimnazjum w Domasławicach, powiat tarnowski szkoły z Zakliczyna, Paleśnicy, Brzozowej, Siemiechowa oraz Olszyn /gmina Wojnicz/.

Większość gimnazjalistów startujących w turnieju to zawodnicy trenujący w klubach piłkarskich i na co dzień rywalizują w rozgrywkach ligowych. Zawodnicy z Czchowa oraz Domasławic trenują w klubowej drużynie Piasta Czchów, natomiast gimnazjaliści z Gródku n. Dunajcem to większości zawodnicy Zawiszy Rożnów. Oczywiście gimnazjaliści z Zakliczyna to zawodnicy lokalnego klubu Dunajec Zakliczyn, który jeszcze w ubiegłym sezonie występował w IV lidze / seniorzy/, natomiast uczniowie z Olszyn to zawodnicy Arkadii Olszyny.

W tym silnie obsadzonym turnieju nasi gimnazjaliści zajęli III miejsce i zdobyli piękny puchar. Najlepszy mecz turnieju zagrali przeciwko drużynie Zakliczyna pokonując zawodników Dunajca 5:0.Trudnym meczem w fazie grupowej rozgrywek, ale zwycięskim było spotkanie z drużyną Gródek n. Dunajcem. W fazie półfinałów tylko trzy sekundy dzieliły naszą drużynę od szansy zagrania w finale, bramkę straciliśmy w ostatnich sekundach w kontrowersyjnej sytuacji. Jak mówi trener Kraj „dyscyplina taktyczna i ścisła realizacja założeń taktycznych przez cały mecz to niezbędny warunek sukcesu”. Szkoda tej dekoncentracji naszych zawodników w końcówce meczu z Zeliną Piast, ale już w spotkaniu o III miejsce nasi chłopcy pewnie pokonali 3:1 Olszyny i zapewnili sobie miejsce na podium.

Skład drużyny: Pres Alojzy /kapitan/, Gucwa Dawid, Wietecha Arkadiusz, Burnat Marcin, Kochan Krystian /bramkarz/, Śliwa Rafał, Toboła Mateusz

Trener : Robert Kraj

W finale zespół Zeliny Piasta Jurków pokonał w rzutach karnych drużynę Domosławic 2:1 (w zasadniczej części meczu wynik 1:1). W półfinale Zelina Piast pokonał Siemiechów 2:1, w drugim Olszyny przegrały z Domosławicami 0:3. W meczu o trzecie miejsce Siemiechów pokonał Olszyny 3:1. Królem strzelców turnieju został Alojzy Pres z Siemiechowa.
Poniżej szczegółowe wyniki fazy grupowej turnieju piłkarskiego.
Paleśnica-Zelina 0:1; Siemiechów-Zakliczyn I 5:0; Brzozovia-Olszyny 0:2; Paleśnica-Zakliczyn II 0:0; Gródek-Domosławice 0:0; Zelina-Brzozovia 4:1; Olszyny-Zakliczyn II 0:2; Siemiechów-Domosławice 1:2; Paleśnica-Brzozovia 3:0; Zelina-Olszyny 0:0, Zakliczyn I-Gródek 2:1; Brzozovia-Zakliczyn II 0:0; Paleśnica-Olszyny 0:2; Siemiechów-Gródek 1:0; Zelina Jurków-Zakliczyn II 3:2; Zakliczyn I - Domosławice 1:2.

Startujący zawodnicy mieli zapewniony poczęstunek.

Do galerii zapraszamy na fotoreportaż z turnieju.

Komunikat !!!

Dyrektor Zespołu Szkół w Siemiechowie informuje o uruchomieniu w tutejszej szkole Punktu Konsultacyjnego Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie .

Z konsultacji z psychologiem mogą skorzystać rodzice, uczniowie, nauczyciele.

Dyżury pracownika PPPP odbywać się będą raz na 2 miesiące.

Pierwsze spotkanie odbędzie się dnia 21 lutego br. w godz. 800 – 1200 w budynku szkolnym.

Siemiechów, 2013-02-08                                                 /-/ J.Marszałek

W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w koszykówce w gminie nasze uczennice najlepsze …

20122013 koszykowka dzKoszykówka – dyscyplina sportu drużynowego, w której dwie pięcioosobowe drużyny grają przeciwko sobie próbując zdobyć punkty umieszczając piłkę w koszu. Jest jedną z najpopularniejszych i najchętniej oglądanych dyscyplin na świecie. W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w których startują uczniowie szkoły podstawowej drużyna składa się z dwóch zespołów pięcioosobowych w pierwszej kwarcie gra zespół 1 natomiast w drugiej kwarcie zespół 2 , w trzeciej kwarcie dowolni zawodnicy.

W Mistrzostwach gminy uczennice szkoły podstawowej zajęły I miejsce wygrywając wszystkie mecze turnieju.

Skład drużyny: Wirchomska Weronika, Morys Joanna, Pres Agnieszka, Burnat Paulina, Majka Paulina, Wróbel Natalia, Tabiś Monika, Kurczab Sylwia, Kucharczyk Katarzyna, Kozioł Wiktoria, Kwiek Gabriela, Tabiś Karolina, Krzyżak Zuzanna.

Trener: Robert Kraj

Najlepszą zawodniczką turnieju wybrana została uczennica naszej szkoły Weronika Wirchomska. Pres Agnieszka natomiast została oceniona, jako najbardziej „widowiskowo” grająca zawodniczka, wszystkim szczególnie podobał się zwód z pivotem w jej wykonani.

Gratulacje dla wszystkich uczniów, którzy startowali jako reprezentanci /sportowcy/ naszej szkoły oraz ich rodziców.

Siemiechów najlepszy w koszykówce

20122013 kosz ch

W Mistrzostwach Gminy Gromnik w mini koszykówce chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej (Szkoły Podstawowe ur. 2000 i młodszych). Najlepszą okazała się drużyna z naszej szkoły, która wygrała wszystkie mecze. Turniej odbył się w hali sportowej w Gromniku. Rywalizowało pięć zespołów. Nasi zawodnicy zaprezentowali bardzo dobre wyszkolenie techniczne i przygotowanie motoryczne, trener miał jedynie uwagi do realizacji przez niektórych zawodników zadań taktycznych.

Chłopcy grali w składzie: Biesek Mateusz, Tabiś Dawid, Kwiek Kamil, Śliwa Jacek, Gądek Szymon, Gut Konrad, Kucharczyk Krzysztof, Pres Daniel, Koza Mateusz,Kubicz Patryk, Kwiek Dawid, Kwiek Bartłomiej.

Trener: Robert Kraj

Najlepszym zawodnikiem turnieju wybrany został uczeń z Siemiechowa Mateusz Biesek , natomiast Dawid Tabiś także uczeń naszej szkoły został wyróżniony jako „obiecujący” sportowiec.

Naszej drużynie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Wyjazd do kina

20122013 kino226 lutego 2013 roku uczniowie naszego gimnazjum byli w kinie „Promień” w Tuchowie na filmie pt.: „Tajemnica Westerplatte” w reżyserii Pawła Chochlewa. Opowiada on o jednym z najbardziej dramatycznych epizodów II wojny światowej. 1 września 1939 roku wojska niemieckie zaatakowały polską placówkę wojskową Westerplatte. Licząca około 180 żołnierzy załoga przez siedem dni stawiała opór kilkutysięcznej armii hitlerowskiej wspieranej przez ciężką artylerię.

Atutem filmu są: wszelkie sceny batalistyczne, wciągająca fabuła, efekty specjalne oraz doskonale dobrana obsada. Film wzbudził duże emocje i dostarczył wielu niesamowitych wrażeń. Wyjazd młodzieży na seans przyczynił się do propagowania wartości patriotycznych, z pewnością był żywą lekcją historii.

Dziękujemy Pani Iwonie Wiśniowskiej i Pani Marcie Pawlik- Włudyka za zorganizowanie wycieczki.

Justyna Stankowska

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych
składamy najserdeczniejsze życzenia:
dużo zdrowia, radości, , mokrego dyngusa,
mnóstwo wiosennego słońca oraz samych sukcesów.

Koszykarze najlepsi w półfinale powiatowym w Tuchowie

20122013 taktyka kosz1Wielki sukces naszych zawodników

Koszykarze ze szkoły podstawowej w wielkim finale.

Drużyna chłopców z Siemiechowa awansowała do finału powiatowego w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej. W rozgrywkach na szczeblu gminy uczniowie zajęły I miejsce.

W półfinale powiatowym w Tuchowie, w którym startowały najlepsze drużyny z tzw. „grupy południe” tj. rejonu Tuchów, Zakliczyn, Ciężkowice, Ryglice, Szerzyny, Rzepiennik Strzyżewski, Pleśna, Gromnik. Młodzi sportowcy z Siemiechowa wywalczyły I miejsce.
W finale spotkają się najlepsze cztery drużyny z powiatu tarnowskiego.

Skład drużyny: Biesek Mateusz, Tabiś Dawid, Kwiek Kamil, Śliwa Jacek, Gądek Szymon, Gut Konrad, Kucharczyk Krzysztof, Pres Daniel, Koza Mateusz,Kubicz Patryk, Kwiek Dawid, Kwiek Bartłomiej.

Trener: Robert Kraj

Najskuteczniejszym zawodnikiem naszej drużyny był Dawid Tabiś, który zdobył 18 punktów. W najtrudniejszym meczu z drużyną reprezentującą gminę Ryglice, który zadecydował o pierwszym miejscu w turnieju - najskuteczniejszym naszym zawodnikiem był Mateusz Biesek, który zdobył 5 punktów a w całym turnieju 11 punktów. Uczeń klasy piątej Jacek Śliwa uzyskał dla zespołu 6 punktów w turnieju.

Naszej drużynie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

AKADEMIA Z OKAZJI ROCZNICY ŚMIERCI JANA PAWŁA II

8 kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji rocznicy odejścia papieża Jana Pawła II do Domu Ojca. Zgromadzeni w hali sportowej nauczyciele i uczniowie mogli przez kilkadziesiąt minut powrócić wspomnieniami do przeżyć związanych z sylwetką tego niezwykłego człowieka. Uroczystość została przygotowana przez Panią Irenę Salamon, Panią Bożenę Kwiek i Panią Annę Gańczarczyk. W akademii brali udział uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Wzruszeń dostarczały nie tylko komentarze do ważnych wydarzeń z pontyfikatu papieża, ale również fragmenty filmów jego wystąpień podczas pielgrzymek do Polski oraz piosenki nierozerwalnie związane z osobowością Jana Pawła II. Dlatego też wszyscy zgromadzeni zaśpiewali Jego ulubioną pieśń -„Barkę” Poprzez swój występ uczniowie pragnęli, z sercami pełnymi wdzięczności, spojrzeć na piękne życie Polaka i wrócić na chwilę do Jego nauczania, które z wielką miłością kierował do młodych.

Akademia wprowadziła zgromadzonych w nastrój zadumy i głębokiej refleksji. Miejmy nadzieję, że jego postać na zawsze zostanie w naszych sercach.

„PAMIĘTAMY… DLA CIEBIE GRAMY”

20122013 gramy papiezDnia 5 kwietnia uczniowie naszego Gimnazjum w składzie: Arkadiusz Wietecha, Krystian Kochan, Konrad Jurkiewicz, Patrycja Guzik, Paulina Szarkowicz, Monika Korzeniowska, Dominika Dziecina, Jowita Potępa, Agata Szarota, Dawid Gucwa, Sebastian Cieśla, Marcin Burnat, Piotr Hekłowski, Piotr Kurczab włączyli się w akcję pt. „Pamiętamy…Dla Ciebie gramy”, która odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących         i Zawodowych w Gromniku. Wydarzenie to polegało na 24-godzinnym meczu piłki siatkowej. Było ono wyrazem hołdu dla Patrona Szkoły- Jana Pawła II w rocznicę jego śmierci. Do udziału w meczu mogli zapisać się wszyscy chętni, dlatego w akcji wzięli udział także nauczyciele. Uczniowie Gimnazjum Publicznego w Siemiechowie zostali bardzo ciepło przyjęci. Po rozegranych meczach otrzymali poczęstunek. W ramach wdzięczności uczestnicy dostali również pamiątkowe koszulki. Było to ciekawe doświadczenie i aktywne spędzenie czasu oraz fajny sposób integracji z innymi uczniami. Przecież nie liczył się wynik, lecz dobra zabawa i szczytny cel. Opiekunem uczniów był pan mgr Robert Kraj.

Dzień pamięci ofiar Katynia

Dla Polaków piękny, wiosenny kwiecień wiąże się z bolesną rocznicą. To właśnie       w tym miesiącu tysiące polskich oficerów zostało zamordowanych przez Rosjan. Żołnierze ci nie zginęli w walce, lecz zostali bestialsko zgładzeni strzałem w tył głowy, bez możliwości obrony. Ciała ich potraktowano niegodnie, wrzucając do wielkich dołów, które stały się zbiorową mogiłą ukrytą w lesie. Zbrodnia ta była długo ukrywana, dopiero niedawno prawda o Katyniu ujrzała światło dzienne. W rocznicę tej tragedii, dla upamiętnienia                i uczczenia ofiar w naszej szkole odbyła się akademia.

Uczniowie z powagą recytowali wiersze wybitnych polskich poetów o Katyniu. Przywołano też trudne chwile sprzed lat, gdy w pobliżu Smoleńska rozbił się samolot prezydencki. Wówczas znów straciliśmy kwiat polskiej inteligencji. W tym szczególnym dla Polaków dniu oddaliśmy hołd pomordowanym w Katyniu, składając kwiaty i zapalając symboliczne znicze. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć o pomordowanych w Katyniu, Starobielsku, Kozielsku, Ostaszkowie, a także o 96 ofiarach  katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Przejmująca lekcja historii, niezwykłe utwory poetyckie oraz nastrojowe pieśni pozwalały na pełniejsze przeżycie tak ważnych dla nas chwil. 

Muzyczne talenty

26 kwietnia, w naszej szkole, przed zgromadzoną publicznością, wystąpili uczniowie    i nauczyciele Szkoły Muzycznej w Domosławicach (filia w Gromniku). Uczniowie zaprezentowali, jak pięknie potrafią grać na skrzypcach, trąbce, organach. Mieliśmy także okazję dowiedzieć się, jak zbudowane są poszczególne instrumenty. Bardzo spodobała nam się taka forma koncertu. Jego celem była prezentacja dorobku dydaktycznego szkoły oraz zachęcenie utalentowanych osób do podjęcia w niej nauki.

Rocznica uchwaleniu Konstytucji 3 maja

30 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona rocznicy uchwaleniu Konstytucji 3 maja. Początek uroczystego apelu uświetniło wprowadzenie pocztu flagowego i wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Uczniowie pięknie recytowali wiersze polskich poetów, mówiące o miłości do ojczyzny. Scenografia w biało-czerwonych barwach podkreślała doniosłość powstania drugiej na świecie konstytucji. Program wzbogacony został śpiewem pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru. Nie zabrakło również tradycyjnego poloneza, który wzbudził zachwyt publiczności. Na szczególny aplauz zasłużyli uczniowie, którzy w pięknych ubraniach wcielili się w role szlachciców oraz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Spotkanie to stało się formą przekonania młodych ludzi do pamiętania o dokonaniach naszych przodków.

Uczniowie klasy trzeciej gimnazjum

Przed Wami bardzo ważny moment podejmowania decyzji o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej. Od kilku lat rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych odbywa się w formie elektronicznej. W jednej bazie danych systemu znajdziecie ok. 350 szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa małopolskiego, z następujących miast i powiatów: Miasta: Tarnów, Nowy Sącz; Powiaty: bocheński, brzeski, chrzanowski, gorlicki, limanowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, olkuski, oświęcimski, suski, tarnowski, tatrzański, wadowicki.
Proces wyboru szkół i składania podań będzie trwał od 6 maja do 26 czerwca br.
Pamiętajcie, że możecie kandydować najwyżej do 3 szkół, ale nie ma ograniczenia co do ilości oddziałów w tych szkołach!!! Im więcej oddziałów w nich wybierzecie, tym większą szansę będziecie mieli na to, aby zostać zakwalifikowanym do jednej z nich.
Program działa tak, że przydziela kandydata do możliwie najwyższej preferencji na liście oddziałów ustalonej przez niego w systemie, biorąc pod uwagę zgromadzone przez kandydata punkty w procesie rekrutacji. System przydzieli kandydata tylko do jednego oddziału w jednej szkole, dlatego tak ważne jest, aby wybór i kolejność oddziałów były naprawdę przemyślane.
W zakładce "Statystyki" zawarte są informacje o ilości osób, które wybrały dany oddział w swoich preferencjach (liczby te są uaktualniane na bieżąco).
Dane w pozostałych zakładkach umieszczane będą w późniejszym etapie rekrutacji.
Adres strony internetowej

https://malopolska.edu.com.pl/Kandydat/kseon.php

Od początku wprowadzenia elektronicznej rekrutacji dla gimnazjalistów, radą i pomocą w zakresie obsługi systemu dla uczniów służy pan mgr Robert Kraj.

Serdecznie zapraszam uczniów, którzy mają trudność w obsłudze systemu rekrutacji na konsultacje.

NOWY ROK SZKOLNY 2012/2013

Zaczęły się już zajęcia w   klasach, nowe obowiązki, nowi koledzy, nowe koleżanki -duże, duże zmiany. Na początku trudno nam będzie temu wszystkiemu sprostać. Nadal będziemy wspominać wakacje, opowiadać o nich kolegom. Wielu z nas z tęsknotą spogląda na pamiątki znad morza, gór, jezior, lasów... Od dziś będą one zajmowały szczególne miejsce na naszych półkach.

            3 września w naszej szkole, wraz z pierwszym dzwonkiem, odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Tradycyjnie pierwsze powakacyjne spotkanie ze szkołą poprzedziła o godzinie 7:30 Msza Święta. Potem udaliśmy się do hali sportowej. Po komendzie „Baczność” został wprowadzony poczet flagowy i odśpiewaliśmy wszyscy hymn państwowy. Następnie głos zabrał Pan Dyrektor mgr Józef Marszałek, który przypomniał wszystkim o wydarzeniach 1 września i żołnierzach poległych w obronie kraju. Pan Dyrektor przywitał wszystkich serdecznie, podkreślając, że to szczególnie wyjątkowy dzień dla pierwszoklasistów, którzy zaczynają dopiero przygodę z nauką w naszej szkole. Z kolei miał miejsce ciekawy montaż słowno- muzyczny na rozpoczęcie roku szkolnego w wykonaniu uczniów. Przygotowały go Pani Dorota Menderak i Pani Ewa Dydyk, za co bardzo dziękujemy. 

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego życzymy Wszystkim samych sukcesów, motywacji, ale przede wszystkim zapału do pracy:)

Najlepsi z najlepszych – Mistrzostwa Gminy Gromnik

20122013 bp2012W Mistrzostwach Gminy Gromnik w Indywidualnych Biegach Przełajowych startowało

148 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjum.
Rywalizacja była bardzo zacięta, ponieważ do finału powiatowego awans mogły uzyskać tylko trzy osoby z każdej  kategorii.

W czasie zawodów była piękna i słoneczna pogoda.

Start naszych zawodników był bardzo udany, mógł być lepszy ale z różnych przyczyn nie pojechali wszyscy uczniowie? / w wielu kategoriach byli to przewidywani faworyci zawodów/
Finał powiatowy odbędzie się 28.09.2012 r. w Tarnowie.

Gratulacje dla wszystkich uczniów, którzy startowali jako reprezentanci /sportowcy /naszej szkoły oraz ich rodziców.

Wyniki:

Czytaj więcej...

Ważna informacja !!!

Wszystkie pilne informacje dla społecznośći szkolnej tj. nauczycieli, uczniów oraz rodziców, bedą umieszczane w dziale INFORMACJE w zakładce KOMUNIKATY

Obecnie umieszczona jest szczegółowa informacja na temat   akcji  - Dzień Otwarty Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tuchowie

Z ŻYCIA SZKOŁY

Dnia 6 września br. zostały przeprowadzone w  naszej szkole wybory nowego opiekuna Samorządu Uczniowskiego w gimnazjum. Ta zaszczytna rola przypadła Pani Elżbiecie Kwaśnej.

Gratulujemy:)

            Zaś wybory Zarządu Prezydium Samorządu zostały przeprowadzone dnia 25 września. Wyniki prezentują się następująco:

PRZEWODNICZĄCY- Albin Turski

ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO: Monika Korzeniowska

SEKRZETARZ: Marcin Burnat

SKARBNIK: Karolina Morys 

PRZEWODNICZĄCA SEKCJI NAUKOWEJ: Aleksandra Hadalska

PRZEWODNICZĄCA SEKCJI ROZRYWKOWEJ: Gabriela Górzan

PRZEWODNICZĄCA SEKCJI PORZĄDKOWEJ: Agata Szarota

PRZEWODNICZĄCA SEKCJI GAZETKOWEJ: Monika Kurczab

PRZEWODNICZĄCA SEKCJI KRONIKARSKIEJ: Magdalena Kościńska.

            Życzymy udanej i owocnej pracy w tym roku szkolnym.

 POWODZENIA !!!

Koszykarki z Siemiechowa najlepsze w półfinale powiatowym

20122013 kosz dz 2013Liczne starty w zawodach uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum – spowodowały, że z małym opóźnieniem przedstawiam kolejny sukces sportowy naszych uczniów. Tym razem do licznych trofeów sportowych naszej szkoły – uczennice szkoły podstawowej dodały kolejny sukces wygrywając rywalizację w tzw. „grupie południe” tj. rejon Tuchów, Zakliczyn, Ciężkowice, Ryglice, Szerzyny, Rzepiennik Strzyżewski, Pleśna, Gromnik.

Nasze zawodniczki zaprezentowały w turnieju świetne przygotowanie techniczne, taktyczne oraz motoryczne pomimo dużej przewagi wzrostu przeciwniczek. To zawodniczki z Siemiechowa dominowały w rywalizacji sportowej. W pierwszym meczu pokonały Szerzyny 12:10 zwycięski „kosz” po efektownej akcji zdobyła Wirchomska Weronika

Od lat na wysokim poziomie sportowym przebiega rywalizacja z Tuchowem - tym razem było podobnie. Naszego trenera Pana Roberta Kraja i pozostałych naszych zawodników najbardziej zaskoczyła bardzo skuteczna postawa Krzyżak Gabrieli, która zdobyła pierwsze 4 punkty dla drużyny wykazując się opanowaniem i precyzja pod koszem zawodniczek z Tuchowa. - na sali wszyscy skandowali „Johnny”. Świetny występ zanotowała Pres Agnieszka, która z dużą swobodą mijała przeciwniczki i zdobywała cenne punkty. Najlepiej blokującą w naszej drużynie była Paulina Burnat

Ostatecznie zawodniczki z Siemiechowa pokonały Tuchów 17:8

Wygrywając rywalizację w Ciężkowicach nasze zawodniczki uzyskały awans do finału powiatowego.

Skład drużyny: Wirchomska Weronika, Morys Joanna, Pres Agnieszka, Burnat Paulina, Majka Paulina, Wróbel Natalia, Tabiś Monika, Kurczab Sylwia, Kucharczyk Katarzyna, Kozioł Wiktoria, Kwiek Gabriela, Tabiś Karolina, Krzyżak Gabriela.

Trener: Robert Kraj

Gratulacje dla wszystkich uczniów, którzy startowali jako reprezentanci /sportowcy/ naszej szkoły oraz ich rodziców.

POBYT NOCNY W BOCHNI

W dniach 5 i 6 czerwca odbyła się w naszej szkole wycieczka do najstarszej kopalni w Polsce, która znajduje się w Bochni. Wzięli w niej udział uczniowie klasy III gimnazjum wraz z -jak wszyscy uczestnicy twierdzą -cudownymi opiekunami J Panią Małgorzatą Majką oraz wychowawczynią Panią Martą Pawlik-Włudyką.

            Pierwszym punktem naszego programu było zwiedzanie kopalni soli. Ta wyjątkowa przeprawa odbyła się 250 metrów pod ziemią. Była to wyprawa przez najpiękniejsze komory o charakterystycznym kształcie i budowie geologicznej. Widzieliśmy również narzędzia górnicze, którymi posługiwano się przed wiekami. Dzięki podziemnej ekspozycji multimedialnej zwiedzanie miało charakter podróży w czasie.           W opowiadaniu o historii przewodnikowi pomagali polscy królowie, żupnicy genueńscy a nawet duch Cystersa - mnicha, z którego zakonem wiąże się początek kopalni w Bochni. Całość sprawiało wrażenie, jakby normalne życie kopalni toczyło się tuż obok nas, zwiedzających. Odwiedziliśmy także kaplicę Św. Kingi. Mieliśmy też okazję zobaczyć na żywo wielu górników, dzięki którym mogliśmy dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat pracy w kopalni i niebezpieczeństw, jakie z niej wynikają. Najbardziej jednak podobała się uczniom przejażdżka kolejką szynową po kopalni oraz zjazd szybem górniczym.

            Po zakończonym zwiedzaniu mogliśmy poszaleć na zjeżdżalni, która również była ogromną atrakcją. Na nudę nie było czasu. Wieczorem mieliśmy do dyspozycji całą salę sportową, gdzie wszyscy mogli się wyszaleć. Najlepiej jednak bawiliśmy się na dyskotece, podczas której zawarte zostały nowe znajomości. Zostaliśmy więc zapamiętani przez przewodników jako „imprezowicze”.

            Jednak o godzinie 24.00 grzecznie wszyscy byli w swoich łóżeczkach. Ale o spaniu nie było mowy! Mieliśmy- swoją drogą -w głowie parę pomysłów na nocne psoty, ale niestety nasze panie czuwały cały czas i nie zmrużyły oka, za co też je bardzo przepraszamy.

            Rano, następnego dnia, niedospani, mało wypoczęci, wyjechaliśmy szybem na powierzchnię, gdzie pożegnaliśmy się z naszymi przewodnikami i wsiedliśmy do busa, by wyruszyć w powrotną drogę do domu. Wracając, nadrabialiśmy nocne zaległości. Mimo zmęczenia myśleliśmy już o kolejnej wyprawie.

Justyna Stankowska

Nasi sportowcy wśród najlepszych …

20122013 bp t 2012W Mistrzostwach Powiatu Tarnowskiego w Indywidualnych Biegach Przełajowych startowało 14 uczniów Zespołu Szkół w Siemiechowie, którzy zakwalifikowali się we wcześniejszych eliminacjach gminnych. Kadrę szkoły tworzyli: Pres Agnieszka, Tabiś Karolina, Martyka Patrycja, Krzyżak Zuzanna, Pres Daniel, Kwiek Bartłomiej, Jacek Śliwa, Kwiek Kamil, Tabiś Dawid, Kwiek Dawid, Szarota Agata, Szarkowicz Paulina, Dziecina Dominika.

Mistrzynią Powiatu w kategorii klas V została nasza sportsmenka Agnieszka Pres.

Pięciu uczniów uzyskało awans do Finału Wojewódzkiego, który odbędzie się w Nowym Targu.

Finaliści Mistrzostw Województwa Małopolskiego w Indywidualnych Biegach Przełajowych:

Pres Agnieszka, Tabiś Katarzyna, Jacek Śliwa, Pres Daniel, Kwiek Bartłomiej.

Gratulacje dla wszystkich uczniów, którzy startowali jako reprezentanci /sportowcy /naszej szkoły oraz ich rodziców.

BYLIŚMY W ŁOWCZÓWKU

3 X odbyła się wycieczka do Łowczówka. Wyruszyliśmy o godzinie 8.15. Do Łowczówka udaliśmy się autobusem. Następnie przeszliśmy na cmentarz wojenny nr 171 - Łowczówek - zwany także Cmentarzem Legionistów Polskich w Łowczówku. Zapaliliśmy znicze na grobach legionistów, złożyliśmy kwiaty, później wspólnie pomodliliśmy się. Z kolei miała miejsce piękna lekcja historii poprzedzona wykładem Pani Iwony Wiśniowskiej, która przybliżyła nam przebieg bitwy pod Łowczówkiem (stoczonej przez I- szą Brygadę Legionów walczącą po stronie Austro -Węgier z Rosjanami w  dniach 24-25 grudnia 1914r.) Nauczycielka opowiedziała nam również legendy związane z niniejszą bitwą.

            To nie był jeszcze koniec naszej wycieczki. Kolejnym miejscem naszego „postoju” była „Chata pod Wałem” w Lichwinie. Tę trasę przemierzyliśmy pieszo. Kiedy byliśmy już na miejscu, czekało na nas kilka atrakcji: przede wszystkim pyszne kiełbaski z  grilla i gorąca herbatka (było chłodno). Poza tym mogliśmy zagrać w kręgle oraz podziwiać piękne widoki.

            Zaspokoiliśmy głód, zregenerowaliśmy siły, a więc czas na powrót do domu… PIESZO!!! Jak zauważyłam, dla nikogo nie stanowiło to problemu. Przecież ruch to zdrowie! Poza tym podczas takich pieszych wędrówek można swobodnie porozmawiać z  koleżankami, kolegami, także nauczycielkami (P. Iwoną Wiśniowską, P. Magdaleną Słowik i P. Martą Pawlik- Włudyka). Można się bliżej poznać, zintegrować. Było SUPER!!!

Jeśli ktoś na siłę chciałby znaleźć minusy tej wspaniałej wycieczki, to można by jedynie wskazać na pogodę. Było chłodno, mglisto i  od czasu do czasu trochę padało… Rok temu podczas takiej samej wycieczki było identycznie, a  więc chyba już tak musi być. Sprawdzimy to za rok:)

WYCIECZKA DO RABKI

20122013 rabkaDnia 13 czerwca odbyła się w naszej szkole wycieczka do jednego z najpopularniejszych miejsc uzdrowiskowych w Polsce - Rabki Zdrój. Uczestniczyli w niej uczniowie z klasy  IV-VI szkoły podstawowej oraz młodzież z I i III gimnazjum. Naszym najmłodszym kolegą był sześcioletni syn Pani Iwony Wiśniowskiej- Oliwier. Byliśmy pod opieką wspaniałych nauczycieli:  Pani Małgorzaty Majki, Pani Marty Pawlik-Włudyka  i Pani Iwony Wiśniowskiej oraz organizatorki wycieczki - Pani Ireny Salamon, z którymi nie nudziliśmy się ani minutę. 

         Pierwszym celem  naszego pobytu w Rabce był największy park rozrywki Rabkoland. Trzeba przyznać, że tam bawiliśmy się najlepiej i najdłużej. Największą atrakcją - jak wszyscy twierdzą - była jazda do przodu i do tyłu      w rytmie przebojów muzycznych karuzeli Musik Ekspres. CI, którzy się odważyli, przejeżdżali wśród różnych scen grozy, duchów oraz ruchomych figur wampirów w klasycznym Pałacu Strachów. Atrakcji było co niemiara, jednak zabrakło nam żetonów i pieniędzy, żeby we wszystkim uczestniczyć. Niestety czas szybko przeleciał  i po kilkugodzinnej zabawie podreptaliśmy do parku zdrojowego. Tam mogliśmy się zrelaksować i porobić zdjęcia, wylegując się na ławeczkach. Po zakończonym zwiedzaniu mogliśmy poszaleć, kupując pamiątki. Wieczorem wsiedliśmy do autokaru. Czy byliśmy zmęczeni? Skąd! Zadowoleni śpiewaliśmy największe przeboje roku i planowaliśmy następną wycieczkę.

Natalia Wróbel

DZIEŃ NAUCZYCIELA

W dniu 12 X 2012 r. odbyła się w  naszej szkole uroczysta akademia z  okazji Dnia Nauczyciela, którą przygotowali uczniowie klasy III gimnazjum oraz chór szkolny pod czujnym okiem Pani Doroty Menderak i Pani Ewy Dydyk. Oprawą muzyczną zajęła się Pani Anna Gańczarczyk.

Tego dnia spoglądaliśmy ze szczególnym szacunkiem na naszych Wychowawców i Nauczycieli, którzy każdego dnia starają się przekazać nam jak najwięcej wiedzy. Życzyliśmy Im wszystkiego najlepszego. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum złożyli na ręce Pedagogów symboliczne róże. W trakcie uroczystości Pan Dyrektor Szkoły wręczył Nagrody oraz Podziękowania Nauczycielom i  Pracownikom Zespołu Szkół.

WIELKI SUKCES SPORTOWY

We współzawodnictwie sportowym w gminie
w roku szkolnym 2012/2013

uczniowie szkoły Podstawowej w Siemiechowie
zajęli I miejsce.

To nasz wspólny wielki sukces sportowy.

 20122013 img 2882 kopiowanie

MONODRAM PT. „PAN TADEUSZ”

16 października  uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia monodramu wg „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Przedstawił go krakowski aktor p. Andrzej Jurczyński.

Aktor przybliżył widzom jeden z wątków epopei, mianowicie spór o zamek. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali ciekawych fragmentów utworu. Przedstawienie było bardzo udane, wszyscy świetnie się bawili i mimo że był to monodram, widzowie mieli wrażenie, że na scenie nie było jednej osoby, a całe grono aktorów. Złudzeniu temu ulegliśmy wskutek świetnej gry pana Andrzeja Jurczyńskiego, który bardzo dobrze potrafił wczuć się w role. Po zakończeniu przedstawienia aktor opowiedział nam parę ciekawostek „zza kurtyny”. Mówił, że tekst nie jest najważniejszy, lecz sposób, w jaki  go przekazujemy publiczności.  

Wszyscy z  zaciekawieniem słuchali ciekawych fragmentów utworu, a na koniec nagrodzili wykonawcę gromkimi brawami.

NA CHWILĘ PRZENIEŚLIŚMY SIĘ W CZASIE

Dnia 23 października 2012 roku uczniowie gimnazjum wraz z opiekunami (p. Magdaleną Słowik, p. Elżbietą Kwaśną i p. Martą Pawlik- Włudyka) zebrali się o godz. 8:00 na zbiórkę. Tego właśnie dnia odbyła się wycieczka do kina do Tuchowa na film pt. „Bitwa pod Wiedniem”.

Po sprawdzeniu obecności udaliśmy się do autobusu, w którym każdy zajął swoje miejsce. Atmosfera była miła. Wszyscy się śmiali, wygłupiali. Niestety droga to Tuchowa trwała niedługo, bo niespełna 25 minut. Znów trzeba było nabrać powagi, wyciszyć się. Wchodząc do kina, opiekunowie jeszcze raz przypomnieli nam zasady odpowiedniego zachowaniu podczas oglądania. Każdy jednak znał je doskonale i w 100% się do nich stosował.

               Wszyscy z zaciekawieniem wpatrywali się w  ekran, ponieważ film był bardzo ciekawy. Występowały tam elementy fantastyczne jak i dramatyczne, co sprawiało, że każdy znalazł coś dla siebie. Niektórych przerażały tragiczne sceny, innych zaś to fascynowało, np. moja koleżanka zwijała się ze strachu, gdy zabijano Wielkiego Wezyra. Ojj! działo się, działo…. Te emocje, które nam wtedy towarzyszyły, są nie do opisania. Film trwał dwie godziny, dlatego też pod koniec trudno już było usiedzieć bez ruchu… ale wytrwaliśmy do końca. Na nas nie ma mocnych.

           Droga powrotna trwała jeszcze krócej niż przedtem. Atmosfera w autobusie nie była już jednak taka wesoła. No cóż... trzeba było wracać na lekcje. Każdy pocieszał się jednak, że jeszcze rok szkolny się nie skończył i to nie był nasz ostatni wyjazd do kina.

20200914 edziennik vulcan

nowa era komputera

Podsumowanie sukcesów sportowych w SP w Siemiechowie

2022 9 miejsce w mistrzostwach Polski grawer l

 

LIST OD JULESA

20200909 Jules 5602 1000 l

katechizm bierzmowanych

plakat KV DLA DZIECI 500px l 

KORONAWIRUS

Infolinia Ministerstwa Zdrowia
- tel. 800 190 590 -

(czynna całodobowo).

 

Więcej informacji na stronach:

http://www.gov.pl/koronawirus

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/

 

Plakaty:

Plakat KV DLA DZIECI - PDF

KV plakat A3 DRUK - PDF

KV plakat A3 DRUK 500px l