Szkoła Podstawowa w Siemiechowie

rok szkolny i katechetyczny 2021/2022

Liga Niezwykłych Umysłów

DWUDNIOWA WYCIECZKA W BIESZCZADY

W tradycję naszej szkoły wpisała się organizacja dwudniowej wycieczki pod koniec roku szkolnego. Tym razem wybraliśmy kierunek- Bieszczady. Wycieczka odbyła się w dniach 16 i 17 VI. Wzięli w niej udział uczniowie klas: V, VI, I i II gimnazjum, w tym dwoje uczniów z sąsiedniej szkoły z Gromnika oraz opiekunowie: p. Ewelina Sowa, p. Robert Kraj oraz kierownik wycieczki- p. Marta Pawlik- Włudyka.

20142015 sam 1522   Z przewodnikiem- p. Bartkiem Machowskim- spotkaliśmy się w Krośnie, towarzyszył nam podczas całej wycieczki, zasypując nas lawiną informacji i ciekawostek o zwiedzanych miejscach oraz (co bardzo ważne) tryskając poczuciem humoru.

Najpierw zwiedziliśmy monumentalne ruiny XVIII w. późnobarokowego Klasztoru oo. Karmelitów Bosych w Zagórzu. Kolejnym miejscem, w które udaliśmy się, było przepiękne Muzeum Przyrodniczo - Łowieckie „Knieja” położone we wsi Nowosiółki, stanowiące własność Henryki i Jerzego Wałachowskich. Mogliśmy podziwiać trofea łowieckie z Polski (jeleń karpacki, sarna, mniejsze ptaki i ssaki) oraz zagranicy (piżmowiec i niedźwiedź brunatny z Syberii, renifer z Laponii).

Kulminacyjny punkt wycieczki dał się uczestnikom najbardziej we znaki. Wymagał od nas nie lada wysiłku. Odbyliśmy pieszą wędrówkę górską (2,5 godz.) do najwyżej położonego schroniska w Bieszczadach- Chatki Puchatka na Połoninie Wetlińskiej (1228 m n.p.m.). Nasz trud został jednak zrekompensowany pięknymi widokami, które mogliśmy podziwiać z punktu docelowego.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy jeszcze drewnianą cerkiew greckokatolicką z 1835 roku w Górzance. Następnie przejechaliśmy autokarem do miejsca zakwaterowania - Średniej Wsi, gdzie zjedliśmy obiadokolację, po której mieliśmy czas dla siebie.

Następny dzień rozpoczął się od śniadania, po którym odbyliśmy wspaniały rejs statkiem po Jeziorze Solińskim oraz wyszliśmy na punkt widokowy. Zobaczyliśmy również największą w Polsce zaporę wodną w Solinie. Następnie powędrowaliśmy na szczyt kamieniołomu w Bóbrce koło Soliny, skąd mogliśmy podziwiać panoramę na Bieszczadzkie Jeziora i połoniny. Duże wrażenie zrobiły na uczestnikach wycieczki Ogród Biblijny i miniatury świątyń karpackich w Myczkowcach. Ogród Biblijny jest nie tylko nowym sposobem upiększenia otoczenia roślinnością Bliskiego Wschodu, ale przede wszystkim stanowi specyficzny zapis teologii biblijnej. Jednocześnie zawiera także przemyślaną i uporządkowaną katechezę o biblijnej historii zbawienia. Natomiast w skansenie miniatur karpackich cerkwi i kościołów drewnianych mogliśmy podziwiać ustawione na 12 wzgórkach makiety 100 świątyń z Polski, Słowacji, Ukrainy, Rumunii, a nawet Węgier w skali 1:25.  Ruiny zamku Sobień, które mogliśmy podziwiać, to jedno z kilku średniowiecznych założeń obronnych w południowo-wschodniej Polsce. Warto je odwiedzić nie tylko dla samych zrujnowanych murów, ale dla dalekiej panoramy na dolinę Sanu i Bieszczad. Ostatnim punktem wycieczki był oczywiście… bezkonkurencyjny Mc’Donalds w Krośnie.

Bieszczady to bardzo piękne i malownicze miejsce. Okazało się, że odbyliśmy kolejną bardzo udaną i ciekawą wycieczkę.

20200914 edziennik vulcan

nowa era komputera

LIST OD JULESA

20200909 Jules 5602 1000 l

katechizm bierzmowanych

plakat KV DLA DZIECI 500px l 

KORONAWIRUS

Infolinia Ministerstwa Zdrowia
- tel. 800 190 590 -

(czynna całodobowo).

 

Więcej informacji na stronach:

http://www.gov.pl/koronawirus

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/

 

Plakaty:

Plakat KV DLA DZIECI - PDF

KV plakat A3 DRUK - PDF

KV plakat A3 DRUK 500px l