Szkoła Podstawowa w Siemiechowie

rok szkolny i katechetyczny 2021/2022

Liga Niezwykłych Umysłów

PROJEKT EDUKACYJNY „DRZEWA NASZEGO KRAJOBRAZU”

Od września 2014 r. uczniowie szkoły podstawowej, pod opieką nauczycieli, realizowali międzyprzedmiotowy projekt edukacyjny pt. „Drzewa naszego krajobrazu”.

Zaplanowane zadania projektowe podejmowane były w ramach niemal wszystkich przedmiotów. Główne cele projektu zostały zrealizowane. Uczniowie poznali występujące w Polsce ważniejsze gatunki drzew i nauczyli się rozróżniać najbardziej pospolite, poznali główne typy lasów w Polsce, zapoznali się z właściwościami leczniczymi drzew i ich znaczeniem dla zdrowia człowieka. Ponadto uczniowie poznali zastosowanie drzew, ich symbolikę, zarówno w życiu codziennym, jak i w literaturze czy muzyce. Uczniowie zapoznali się z procesami technologicznymi w zakładach produkcji wyrobów z drewna oraz z wykorzystaniem odpadów drewna. Uświadomili sobie również, jak niezwykle konieczna jest ochrona lasów i drzew.

            Warto zaznaczyć, że udział w projekcie wymagał od uczniów i nauczycieli dużo pracy, wysiłku, zaangażowania i czasu. W ramach projektu odbywały się różne konkursy, m.in. Konkurs Wiedzy o Drzewach, konkurs recytatorski Drzewa – natchnienie poetów oraz konkurs literacki List drzewa do ludzi. W toku realizacji naszego przedsięwzięcia powstały ciekawe prace plastyczne, plakaty, zdjęcia, prezentacje multimedialne, zielniki, makiety, które można było podziwiać podczas wystaw szkolnych i końcowej prezentacji projektu. Ponadto uczniowie śpiewali piosenki o lasach, drzewach i sadach, a trzecioklasiści przygotowali przedstawienie o tym, jak właściwie zachowywać się w lesie i jak z niego korzystać. Podczas lekcji przyrody dzieci obejrzały i przedyskutowały wiele filmów i prezentacji dotyczących drzew, lasów i leśnych obszarów chronionych, co uwrażliwiło je na wielką wartość i piękno polskiej natury.

Podczas spacerów wraz z wychowawcami dzieci rozpoznawały i nazywały drzewa pomnikowe w Siemiechowie i okolicy. Nadto uczniowie brali udział w szeregu wypraw do lasu w różnych porach roku, aby poznać miejscowy ekosystem leśny. Uczestniczyli również w warsztatach rzeźbiarskich, podczas których poznali wartość drewna.

Jednym z ostatnich zadań w realizacji projektu było posadzenie, na terenie przyszkolnym, trzech pamiątkowych drzew: sosny czarnej, świerka serbskiego oraz świerka srebrnego, aby codziennie przypominały uczniom o tym, że „Ziemi nie odziedziczyliśmy po naszych przodkach, my ją pożyczyliśmy od naszych dzieci”.

W toku realizacji działań projektowych uczniowie zdobyli wiele cennych wiadomości na temat drzew w wielu aspektach. Zrozumieli oni, że drzewa odgrywają ważną rolę w naszym życiu i życiu całej planety – Ziemi. Należy zatem otoczyć je większą troską i zadbać, by było ich wokół nas coraz więcej.

Prezentacja efektów kilkumiesięcznej pracy obyła się 20 maja 2015 r. w naszej szkole. Podczas spotkania wszyscy uczniowie oraz przybyli goście mieli okazję skosztować „darów” od naszych drzew. W przygotowanej i sponsorowanej przez Radę Rodziców „Kawiarence pod Brzozami” częstowano m.in. sokiem z brzozy, sokiem z jabłek, pyszną szarlotką czy rogalikami z jabłkami. Tego dnia atmosfera w naszej szkole była iście „smakowita”.

20200914 edziennik vulcan

nowa era komputera

LIST OD JULESA

20200909 Jules 5602 1000 l

katechizm bierzmowanych

plakat KV DLA DZIECI 500px l 

KORONAWIRUS

Infolinia Ministerstwa Zdrowia
- tel. 800 190 590 -

(czynna całodobowo).

 

Więcej informacji na stronach:

http://www.gov.pl/koronawirus

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/

 

Plakaty:

Plakat KV DLA DZIECI - PDF

KV plakat A3 DRUK - PDF

KV plakat A3 DRUK 500px l