Szkoła Podstawowa w Siemiechowie

rok szkolny i katechetyczny 2021/2022

Liga Niezwykłych Umysłów

RAJD ROWEROWY DO CIĘŻKOWIC

20142015 img 805525 września  odbył się rajd rowerowy do Ciężkowic, którego celem było m. in.: propagowanie wśród uczniów idei bezpiecznego poruszania się na jednośladach, zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, poznanie okolicy oraz promocja aktywnych form spędzania czasu. Trasa wycieczki przedstawiała się następująco: Siemiechów- Brzozowa- Polichty- Kipszna- Bogoniowice- Ciężkowice i liczyła ok.15 km.

         W rajdzie wzięło udział 11 uczniów z gimnazjum oraz opiekunowie: p. Bolesław Buratowski w roli kierownika wycieczki oraz ksiądz Bogdan Więcek. Pan Robert Kraj dokumentował wycieczkę, robiąc zdjęcia oraz nagrywając film.

         Wycieczka zaczęła się o 8.00 od sprawdzenia kasków oraz kamizelek odblaskowych, ponadto zrobiony został test hamulców wszystkich rowerów.

         Trasa była umiarkowanie trudna, ale brak kondycji dał się nam we znaki i powodował, że pod górkę trzeba było iść i pchać rowery. Najprzyjemniejsze okazały się zjazdy w dół, podczas których można było swobodnie podziwiać piękne rozciągające się przed nami krajobrazy; pola, łąki, lasy. Przy okazji udoskonaliliśmy znajomość gatunków drzew i krzewów.

Pierwszy dłuższy postój miał miejsce w stadninie koni u pana Władysława Łabuza. Widok tych pięknych zwierząt dostarczył nam niezapomnianych wrażeń.

         W Brzozowej zrobiliśmy kolejną przerwę, podczas której mieliśmy możliwość zobaczenia drewnianego domu galicyjskiego. Jego historię przybliżył nam kierownik wycieczki, który również zapoznał nas z historią przydrożnych kapliczek usytuowanych przy naszej trasie.

Miejscem docelowym naszej wyprawy było, warte uwagi, znajdujące się w Ciężkowicach, Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków. Mogliśmy podziwiać tam bogatą kolekcję okazów owadów i ptaków, trofea łowieckie, ponadto jaskinię nietoperzową, przykłady żerowisk owadów, rośliny naszych lasów oraz zdjęcia najlepszych fotografów regionu. Jednak najbardziej spodobało się nam stanowisko interaktywne ze szklaną podłogą, pod którą odtworzone zostały typowe dla Pogórza siedliska roślin, gadów i płazów w postaci modeli plastycznych.

Koniec trasy uwieńczony został dłuższym postojem w Rynku w Ciężkowicach, gdzie mogliśmy się posilić oraz zregenerować siły do, jakże długiej i męczącej, drogi powrotnej. Ważne, że wszyscy cali i zdrowi dotarli do mety, którą był parking przy szkole.

Wycieczkę można uznać za udaną. Ciekawe obiekty, zachwycające widoki Pogórza, czas spędzony w gronie kolegów, koleżanek i nauczycieli oraz świadomość, że robimy coś dobrego dla naszego zdrowia i kondycji, w pełni zrekompensowały trud pokonania ponad trzydziestu kilometrów.  Ważne podkreślenia jest jeszcze to, że dopisały nam humory i przede wszystkim pogoda.

Zdjęcia z wycieczki można obejrzeć w galerii.

20200914 edziennik vulcan

nowa era komputera

LIST OD JULESA

20200909 Jules 5602 1000 l

katechizm bierzmowanych

plakat KV DLA DZIECI 500px l 

KORONAWIRUS

Infolinia Ministerstwa Zdrowia
- tel. 800 190 590 -

(czynna całodobowo).

 

Więcej informacji na stronach:

http://www.gov.pl/koronawirus

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/

 

Plakaty:

Plakat KV DLA DZIECI - PDF

KV plakat A3 DRUK - PDF

KV plakat A3 DRUK 500px l