Dostojni Goście, Szanowni Rodzice,
Drodzy Nauczyciele i Wy – najważniejsi dzisiaj – Uczniowie!!!
Otwierając dzisiejszą uroczystość zakończenia roku szkolnego 2016/2017 serdecznie witam przybyłych Gości, Rodziców, Grono Pedagogiczne i Pracowników Szkoły oraz Was – Drodzy Uczniowie !!!
Mam wrażenie, jakbyśmy dopiero wczoraj spotkali się na inauguracji roku szkolnego, a tymczasem to już jego zakończenie. Za nami kolejny okres wytężonej pracy, czas wielu doświadczeń i przeżyć, osobistych sukcesów. Gratuluję Wam wszystkim!!!
Dzisiaj również w sposób szczególny zwracamy się do absolwentów gimnazjum, którzy wchodzą w kolejny, jeszcze nieznany etap edukacji, ale są do niego dobrze przygotowani. Okres nauki w tej szkole zaopatrzył Ich w wiedzę, doświadczenie i odwagę na dalszą wędrówkę nowymi ścieżkami edukacji.
„Wszystko się kończy, wszystko przeminie
I sen się przerwie – słodkie marzenie,
Lecz coś jest w duszy, co nigdy nie minie
I wciąż trwać będzie, a tym jest – wspomnienie.”
23 czerwca miało miejsce w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017. O godzinie 8.00 odbyła się msza święta, którą odprawił proboszcz parafii Siemiechów – ks. Bogusław Cygan. Następnie wszyscy udaliśmy się na halę sportową, gdzie przeżyliśmy chwile wzruszeń i pożegnań. W tym roku z murami naszej szkoły żegnali się nie tylko absolwenci gimnazjum, ale również Pan Dyrektor szkoły - mgr Józef Marszałek oraz sekretarka - Pani Danuta Szawica, którzy odchodzą na -w pełni zasłużoną- emeryturę.
Uroczystość pożegnania to chwile wielkich podziękowań i życzeń, które na ręce Pana Dyrektora złożyli: wójt gminy Gromnik- mgr Bogdan Stasz, przedstawiciele Grona Pedagogicznego, Rodziców i Uczniów naszej szkoły. Wszyscy swoją obecnością chcieli podkreślić niezwykłość i niepowtarzalność tego dnia. Padło wiele ciepłych słów podkreślających zasługi Pana Dyrektora, który pełnił tę funkcje w naszej szkole przez 31 lat; wiele podziękowań za sumienną pracę i wiele życzeń na czas zasłużonego odpoczynku w gronie rodziny i przyjaciół.
Trudno w paru słowach przedstawić zasługi i zaangażowanie naszego Dyrektora w sprawy szkoły. Przez te wszystkie lata był dobrym duchem, który troszczył się i otaczał opieką całą szkolną społeczność. Jan Paweł II powiedział: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” Pan Dyrektor- Józef Marszałek takim właśnie jest Człowiekiem. Przez wiele lat swojej pracy pokazywał nam, z jaką odpowiedzialnością, zaangażowaniem i pasją należy ją wykonywać, mając na względzie przede wszystkim dobro uczniów i nauczycieli; służył drugiemu człowiekowi pomocą, troszczył się o powierzone mienie, o wizerunek szkoły, o dobro każdego ucznia, a także o wszystkich pracowników szkoły. Wszystko to niech splata się w piękne wspomnienia.
Szczególnie wzruszające było wystąpienie Pana Dyrektora mgra Józefa Marszałka, który w ciepłych, mądrych słowach pożegnał się z całą społecznością szkolną. Zanim to jednak uczynił, wręczył świadectwa i nagrody uczniom, którzy uzyskali wysokie wyniki w nauce oraz listy gratulacyjne Ich rodzicom.
Na zakończenie uczniowie klasy III gimnazjum pożegnali się z nauczycielami, koleżankami i kolegami poprzez krótkie scenki, wiersze oraz piosenki.
Cała uroczystość odbyła się w wyjątkowej, niecodziennej atmosferze; nie obyło się bez wspomnień, wzruszeń i zapewne nie jednemu z nas spłynęła skrywana łza.
Panu Dyrektorowi Józefowi Marszałkowi oraz Pani Danusi życzymy zasłużonego odpoczynku, dużo zdrowia, optymizmu i uśmiechu każdego dnia oraz spełnienia marzeń. Dziękujemy za wzór owocnej, sumiennej i pełnej oddania pracy, z prośbą o zachowanie nas w sercu i pamięci. Uczniom i Nauczycielom życzymy udanych wakacji
Po raz pierwszy Zespół Szkolno – Przedszkolny w Paleśnicy zorganizował Międzygminny Konkurs Języka Angielskiego ‘My English Picture Dictionary’. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I-III i IV-VI szkoły podstawowej oraz klas I-III gimnazjum z gminy Zakliczyn i Gromnik. Wśród głównych celów konkursu znalazły się: rozbudzanie zainteresowań uczniów językiem angielskim oraz kulturą krajów angielskiego obszaru językowego, rozwijanie motywacji i pasji do nauki języka angielskiego, sprawdzenie umiejętności językowych nabytych podczas nauki, a także aktywność międzyszkolna. Zdaniem uczniów było przygotowanie fragmentu słownika obrazkowego języka angielskiego na zasadach określonych odrębnie dla każdej kategorii wiekowej. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Zuzanna Krzyżak zajęła miejsce I, a Wiktoria Gubała miejsce II w kategorii gimnazjum. Serdecznie gratulujemy!
MM
W dniach od 15 do 20 maja br., wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej w Brzozowej, grupa uczniów z naszej szkoły wyjechała na zieloną szkołę do Chłapowa, niewielkiej wsi, obok Władysławowa w województwie pomorskim.
Swoją daleką podróż rozpoczęliśmy o godzinie 2 w nocy z niedzieli na poniedziałek, by po przemierzeniu autokarem ok. 760 km dotrzeć na miejsce. W drodze udało nam się wpaść z krótką wizytą do Torunia, by choć przez chwilę podziwiać piękno Starówki. Po zakwaterowaniu w ośrodku „Kamila” i pysznej, powitalnej obiadokolacji udaliśmy się na pierwsze spotkanie z morzem podążając malowniczą ścieżką w Dolinie Chłapowskiej, będącej częścią rezerwatu przyrody.
Drugi dzień naszego pobytu rozpoczęliśmy od zwiedzania Helu. Rejs statkiem, wizyta w Fokarium i zwiedzanie Muzeum Rybołówstwa połączone z podziwianiem pięknych widoków z wieży to atrakcje, które wypełniły nam przedpołudnie. Z kolei po południu udaliśmy się pieszo do Rozewia, by ze szczytu słynnej latarni morskiej podziwiać otaczające nas dookoła, zapierające dech w piersiach krajobrazy. Po zejściu z malowniczego klifu, brzegiem morza, po ciepłej, piaszczystej plaży powróciliśmy do naszego ośrodka.
Kolejny raz na podium!
12 maja 2017r. w Zespole Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie odbył się VII Gimnazjalny Konkurs Języka Angielskiego pod hasłem ‘Increasing vocabulary improving English’. Zadaniem uczestników było przyswojenie ponad 300 słówek
i wyrażeń z języka angielskiego, a opanowanie zakresu materiału sprawdzane było przy pomocy różnego rodzaju zadań leksykalnych: literowanie, test luk, słowotwórstwo, tłumaczenie fragmentów zdań, oraz definiowanie słówek.
Reprezentantka naszej szkoły Karolina Kochan, uczennica klasy II gimnazjum, zdobyła III miejsce, dopisując tym samym kolejny sukces językowy na swoje konto.
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki w kolejnych zmaganiach!
Fotorelacja z konkursu na fejsbukowej stronie Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1
i Gimnazjum w Szynwałdzie.
MM
‘Let’s go…z językami dookoła świata’
z sukcesami uczniów naszego gimnazjum
W dniach 9 i 11 maja 2017r. odbył się Międzygminny Turniej dla Gimnazjalistów ‘Let’s go…
z językami dookoła świata’, którego głównym organizatorem było Gimnazjum Publiczne
w Ciężkowicach, a honorowy patronat objął Burmistrz Gminy Ciężkowice Pan Zbigniew Jurkiewicz oraz Starosta Powiatu Tarnowskiego Pan Roman Łucarz.
Głównymi celami całego przedsięwzięcia było rozwijanie zainteresowań i zdolności językowych uczniów, motywowanie uczniów do nauki języków obcych, promowanie postawy otwartości, tolerancji wobec innych kultur, wyłanianie talentów oraz rozbudzanie ciekawości poznawczej
i twórczego działania uczniów. Projekt był również doskonałą okazją do promowania uczniów o wyjątkowych zdolnościach na szerszym forum, gdyż do rywalizacji przystąpiły szkoły z gminy Ciężkowice, Rzepiennik Strzyżewski oraz Gromnik.
Dwudniowy turniej składał się z 5 konkurencji:
„Tej nocy zgładzono Wolność
W katyńskim lesie...
Zdradzieckim strzałem w czaszkę
Pokwitowano Wrzesień”.
Marian Hemar
27 kwietnia br. pochyliliśmy się z szacunkiem nad mogiłami ofiar zbrodni katyńskiej, uczestnicząc z powagą w uroczystej akademii ku pamięci ofiar Katynia, Starobielska, Ostaszkowa. Poprzez recytację, scenki, fragmenty filmu „Katyń” w reż. A. Wajdy, piosenki patriotyczne wspomnieliśmy tragiczne losy polskich jeńców, którzy nie polegli, lecz zostali skrytobójczo zamordowani strzałem w tył głowy; zbrodnię ukrywaną przed światem i dramat polskich rodzin.
Zebrani na akademii: pan dyrektor, nauczyciele, uczniowie oraz goście (przewodnicząca Rady Rodziców- p. Beata Łyszczarz, sołtys sołectwa Siemiechów- p. Waldemar Gądek oraz radny gminy Gromnik- p. Bronisław Kucharzyk) w ciszy i skupieniu uczestniczyli w uroczystości zakończonej aktem przebaczenia, oddaniem hołdu pomordowanym oraz zapaleniem zniczy na symbolicznym grobie. Pragniemy, aby pamięć o tej straszliwej zbrodni sprzed 77. lat była żywa w pokoleniach polskiego narodu,
Podziękowania oraz słowa uznania należą się gimnazjalistom oraz uczniom klasy V, którzy włożyli ogromny wkład w przygotowanie akademii i doskonale odegrali powierzone Im role Gratulujemy!
W dniu 10 kwietnia 2017 uczeń klasy I gimnazjum Paweł Oleksyk brał udział w finale Międzynarodowego Konkursu Matematycznego PANGEA.
Znamy już wyniki konkursu. Paweł zajął XX miejsce w swojej kategorii.
Serdecznie gratulujemy!!!
W ścisłym finale Paweł pokonał 130 konkurentów. Wcześniej przeszedł przez etap szkolny, w którym w ostatniej edycji w Polsce wzięło udział ponad 10 000 uczniów z 4 000 szkół.
Zakres materiału był bardzo rozległy, wykraczający poza podstawę programową. Rozwiązanie zadań, oprócz wiadomości matematycznych, wymagało logicznego myślenia i umiejętności dobrania modelu matematycznego do sytuacji oraz krytycznej oceny jego trafności. Arkusz konkursowy zawierał 30 zadań zamkniętych o zróżnicowanym stopniu trudności, natomiast czas pracy z zestawem wynosił 90 minut. Warto dodać, że za błędne rozwiązanie przyznawane były punkty ujemne.
Patronem merytorycznym konkursu jest Grupa Uczelni Vistula. Konkurs przeprowadzany jest w Niemczech, Polsce, Belgii, Danii, Portugalii, Francji, Irlandii, Włoszech, Litwie, Austrii, Szwecji, Szwajcarii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Czechach i na Węgrzech.
Celem konkursu jest rozwijanie matematycznych pasji, odkrywanie talentów, upowszechnianie nawyku matematycznego myślenia. To sposób na poszerzanie horyzontów i rozbudzanie motywacji. Udział w nim pozwala uczniom czerpać radość z odkrywania tajników matematyki.
Pawłowi życzymy dalszych sukcesów!
5 kwietnia w CKZiU w Tarnowie miał miejsce
III Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „W śmiechu jest całe bogactwo”.
Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy II gimnazjum
- ZUZUNNA KRZYŻAK, która zajęła I miejsce.
Była bezkonkurencyjna, jak stwierdziła komisja konkursowa,
która doceniła zdolności recytatorskie, jak również aktorskie Zuzi.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dnia 30 marca 2017r. w Zespole Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II oraz Gimnazjum w Skrzyszowie odbyła się czwarta edycja Powiatowego Konkursu Leksykalno – Gramatycznego z Języka Angielskiego dla szkół gimnazjalnych.
Zadania z testu konkursowego sprawdzały umiejętność odbioru tekstu pisanego oraz znajomość środków językowych.
W tym roku uczennica klasy drugiej naszego gimnazjum Karolina Kochan zdobyła II miejsce.
Serdecznie gratulujemy niewątpliwie dużego sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnych zmaganiach językowych.
Mamy również nadzieję, iż kolejni uczniowie dołączą do przygody z językiem angielskim i uwierzą, że rzetelna, sumienna i wytrwała praca zawsze rodzi dobre owoce!
Szkolny konkurs plastyczno-literacki rozstrzygnięty!
2017 został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły. Z tej okazji w całym kraju odbędzie się mnóstwo wydarzeń i imprez mających na celu zwrócenie uwagi na problemy królowej polskich rzek. Dlatego również w naszej szkole odbył się konkurs plastyczno-literacki pt. : „Płynie Wisła, płynie…”.. W konkursie wzięli udział uczniowie klas początkowych.Warunkiem uczestnictwa w konkursie było wykonanie pracy plastycznej w oparciu o wiersz „Płynie Wisła płynie…” Utwór ten, to jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych polskich pieśni patriotycznych.
Głównymi założeniami konkursu było:
1. Włączenie się do obchodów Roku Rzeki Wisły 2017.
2. Edukacja regionalna.
3. Pobudzanie wyobraźni i aktywności twórczej.
4. Promocja czytelnictwa.
5. Pożyteczne i twórcze zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży.
Uczniowie wykazali się ogromnym talentem i pomysłowością. Jury po burzliwej dyskusji wyłoniło następujących zwycięzców:
I miejsce: Natalia Jurkiewicz, Maria Kwiek
II miejsce: Hubert Krzyżak, Katarzyna Kwiek
III miejsce: Zuzanna Kiełbasa, Mateusz Wróbel, Anna Sporys
Wyróżnienia: Magdalena Wirchomska, Dominika Sołtys, Karolina Grzyb
Zwycięzcom gratulujemy!
W szkolnymKonkursie Recytatorskim „Wanda Chotomska Dzieciom”, który odbył się20 marca 2017 r., wzięli udział uczniowie klas I, II, III!
Głównymi założeniami konkursu było:
- popularyzowanie twórczości i piękna poezji Wandy Chotomskiej ,
- rozwijanie zdolności recytatorskich,
- zainteresowanie uczniów poezją,
- zachęcanie do występów przed widowniom,
- prezentacja umiejętności uczniów,
- uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
Z każdej z klas zostało wyłonionych po pięć najlepszych osób. Następnie spośród „najlepszej piętnastki” zostali wyłonieni zwycięzcy. Komisja oceniająca w składzie: p. Irena Piórkowska, p. Bożena Kwiek, p. Anna Szczerba oceniała interpretację tekstu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny, jaki zaprezentowali mali recytatorzy. Po podliczeniu wszystkich głosów jury podjęło ostateczną decyzję i wyłoniło zwycięzców:
>>
I MIEJSCE: Dominika Sołtys, Magdalena Wirchomska, Anna Sorys.
II MIEJSCE: Julia Hekłowska , Oliwia Hołda.
III MIEJSCE: Patrycja Sołtys, Wojciech Konieczny.
WYRÓŻNIENIE: Michał Wirchomski.
Uczestnikom konkursu gratulujemy odwagi oraz wielkich umiejętności !
Dnia 22 lutego 2017r. udaliśmy się do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Mieliśmy okazję zobaczyć spektakl pt. Romeo i Julia w reżyserii Marcina Hycnara. W rolach głównych wystąpili m.in.: Ewa Jakubowicz (Julia), Marcin Wojciechowski (Romeo) oraz Marcin Sianko (Merkucjo).
Tragiczną historię dwójki młodych kochanków z Werony zna chyba każdy. Reżyser młodego pokolenia stworzył na jej kanwie spektakl bardzo silnie osadzony w naszym dzisiejszym świecie. Jego bohaterowie są na wskroś współcześni: dowcipni, energetyczni, młodzieńczo rozedrgani - kochają albo nienawidzą. Zderzają się wciąż z zimnym, wyrachowanym oraz cynicznym światem, który dawno przestał wierzyć w miłość od pierwszego wejrzenia.
Sztuka zdecydowanie przypadła nam do gustu. Byliśmy pod wrażeniem scenografii, efektów świetlnych oraz pracy, jaką włożyli aktorzy. Również sam teatr zachwycił nas swoim wyglądem i atmosferą, jaka w nim panuje.
Mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze raz powtórzyć taki wyjazd. Było super!
Gabriela Łyszczarz
Organizatorem Finału Powiatowego Gimnazjady Młodzieży Szkolnej w koszykówce dziewcząt było Gimnazjum Publiczne w Siemiechowie. Sponsorem imprezy tj. pucharów i medali dla startujących drużyn oraz gratyfikacji dla sędziów była rodzina z Siemiechowa, która jednak pragnęła zachować anonimowość.
Zawody sportowe z koszykówki nie mogły odbyć się w Siemiechowie ponieważ tamtejsze gimnazjum posiada małą sale gimnastyczną i turniej tej rangi nie mógł się odbyć się w tych warunkach.
Nietypowo Siemiechów był organizatorem imprezy na hali widowiskowej w Gromniku. Z bardzo dużą życzliwością i pomocą w zakresie organizacji imprezy wystąpili nauczyciel szkoły w Gromniku Pan Edward Cudek, kierownik hali Kafel Paweł oraz dyrekcja Zespołu Szkół w Gromniku w tym wicedyrektor Tomasz Baran
W Finale Powiatu Tarnowskiego Gimnazjady Młodzieży Szkolnej w koszykówce dziewcząt spotkały się cztery najlepsze zespoły, które wygrały wcześniejsze eliminacje. Niedomice -opiekun Skalak Krzysztof, kapitan Skrzyniarz Aleksandra; Zawada – opiekun Wawrzonek Krzysztof, kapitan Bała Kinga; Tuchów – opiekun Ryszard Wrona, kapitan Bartkiewicz Beata oraz w roli gospodarza Siemiechów – opiekun Robert Kraj, kapitan Pres Agnieszka
Kierownikiem imprezy był Robert Kraj
Wyniki rywalizacji:
Tuchów-Zawada 25:15
Siemiechów- Niedomice 12:9
Zawada-Niedomice 22:21
Siemiechów-Tuchów 14:17
Siemiechów-Zawada 16:20
Niedomice-Tuchów 23:22
Klasyfikacja końcowa:
1.Tuchów - 5 pkt (64:52)
2. Zawada - 5 pkt (57:62)
3. Siemiechów – 4 pkt (42:46)
4. Niedomice – 4 pkt (53:56)
Serdeczne podziękowania dla anonimowych sponsorów z Siemiechowa, Pana Edwarda Cudka oraz Józefa Marszałka dyrektora Zespołu Szkół w Siemiechowie oraz dyrekcji Zespołu Szkół w Gromniku.
Bale przebierańców sprawiają zawsze wiele radości zarówno tym małym jak i większym dzieciom. To właśnie podczas takich imprez spełniają się dziecięce marzenia. Nasze pociechy lubią, chociaż na kilka godzin wcielić się w ulubione postacie z bajek, książek lub filmów. Zatem pomysłów na stroje nie zabrakło! Dzieci zaprezentowały się we wspaniałych przebraniach. Na sali pojawiły się: księżniczki, wróżki, czarownice, piraci, Indianie, wojownicy i wiele innych niezwykłych postaci. Zabawę karnawałową poprowadziły wychowawczynie klas. To dzięki ich zaangażowaniu „maluchy” bawiły się znakomicie. Przygotowano i przeprowadzono szereg zabaw ruchowo- muzycznych i wiele konkursów umilających dzieciom zabawę. Zwycięzcy konkursów nagradzani byli słodyczami i drobnymi upominkami. Punktem kulminacyjnym zabawy karnawałowej był wybór najciekawszego stroju. Sędziowie brali pod uwagę pomysł na przebranie oraz umiejętności taneczne. Na zmęczonych tancerzy czekał pyszny poczęstunek. Nasze pociechy z wielkim apetytem zajadały smakołyki przygotowane przez rodziców.
Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń! Kolejny bal karnawałowy już za rok .
Od wielu lat nasi uczniowie odnoszą sukcesy w koszykówce na arenie zawodów gminnych i powiatowych zarówno w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej /poziom szkół podstawowych/ oraz Gimnazjadzie. W półfinałach powiatowych i finale powiatowym startują już drużyny które specjalizują się w koszykówce. Uczniowie tych szkół to często zawodnicy na co dzień trenujący w klubach w Tarnowie z bogatym doświadczeniem wyniesionym ze startów w rozgrywkach ligowych. W tym roku uczennice i uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjalistki również kontynuują chlubną tradycję wcześniejszych roczników. W świetnym stylu, prezentując bardzo dobre przygotowanie koszykarskie zdobyli Mistrzostwo Gminy Gromnik i awansowali do półfinału powiatowego. Startujący uczniowie zaprezentowali świetne przygotowanie techniczne, motoryczne oraz starali się realizować zadania taktyczne. Wszyscy natomiast wykazali się olbrzymią walecznością i poświęceniem co przyczyniło się do odniesienia wypełni zasłużonych zwycięstw.
W pamięci nas wszystkich na pewno zostanie widowiskowa gra zawodniczek i zawodników, świetne zwody, popisowe rajdy z pivotami w wykonaniu Agnieszki Pres, Zuzanny Krzyżak (gimnazjum), Weroniki Chlipały, Weroniki Korzeniowskiej (szkoła podstawowa), Arkadiusza Wirchomskiego (szkoła podstawowa) bardzo skuteczna gra pod koszem Dawida Hołdy (szkoła podstawowa), Klary Olszewskiej (gimnazjum).
Widowiskowa gra i różne rozwiązania taktyczne to już firmowy znak drużyn z Siemiechowa.
Najlepszą zawodniczką turnieju w kategorii gimnazjum wybrana została uczennica naszej szkoły Pres Agnieszka.
Skład drużyny Mistrzów Gminy Gromnik w koszykówce dziewcząt: Pres Agnieszka, Krzyżak Zuzanna, Olszewska Klara, Kwiek Gabriela, Monika Tabiś, Krzyżak Gabriela, Paulina Jeż, Jucha Natalia, Martyka Patrycja, Sapała Weronika.
Najlepszą zawodniczką turnieju szkół podstawowych wybrana została uczennica naszej szkoły Weronika Chlipała.
Skład drużyny Mistrzów Gminy Gromnik w koszykówce dziewcząt:: Weronika Chlipała, Weronika Korzeniowska, Karolina Hekłowska, Teresa Szczerba, Kozioł Wiktoria, Chwistek Weronika, Nosek Justyna, Wirchomska Aleksandra, Hołda Angelika, Wadas Angelika, Iwaniec Oliwia, Potępa Sylwia, Burnat Amelia.
Najlepszym zawodnikiem turnieju szkół podstawowych wybrany został uczeń naszej szkoły Dawid Hołda.
Skład drużyny Mistrzów Gminy Gromnik w koszykówce chłopców: Wirchomski Arkadiusz, Hołda Dawid, Kwiek Paweł, Korzeniowski Mateusz Tabiś Rafał, Nadolnik Michał, Wróbel, Kacper, Kopacz Kamil, Jeż Kamil, Duda Adam.
Trener: Robert Kraj
Gimnazjalistki, dziewczyny i chłopcy ze szkoły podstawowej z Siemiechowa pewnie wygrali półfinały w Pleśnej, w Zalasowej i w Ryglicach pokonując przeciwników i awansowali do finału powiatowego. Koszykarki i koszykarze rywalizowali w tzw. „grupie południe” tj. rejon Tuchów, Zakliczyn, Ciężkowice, Ryglice, Szerzyny, Rzepiennik Strzyżewski, Pleśna, Gromnik. Gminy te reprezentowane były przez najlepsze szkoły które wygrały kwalifikacje gminne.
Parafialny Oddział Caritas,
Samorząd Wiejski,
uczniowie Zespołu Szkół
oraz kapela ludowa Siemiechowianie,
serdecznie dziękują za uczestnictwo
w Jasełkach oraz wspólnym kolędowaniu, które odbyło się 6-go stycznia, o godz. 16.00, w Domu Kultury
w Siemiechowie.
ZAPRASZAMY ZA ROK!
>> FOTO - RELACJA - PANI J.
>> FOTO - RELACJA - PANA G.
>
>>>
"Czas, jak koło szybko krąży, rok za rokiem szybko mija, z życzeniami wnuczek dąży, niech im zdrowie zawsze sprzyja…”
W naszej szkole w Siemiechowie zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez szkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla naszych seniorów. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości...Dnia 27 stycznia 2017 w Domu Kultury w Siemiechowie odbyło się to wspaniałe święto. Na początku zaproszeni goście zostali gorąco powitani i podziękowano im za liczne przybycie. Akademia była wspaniałą okazją do wyrażenia przez wnuki swojej wdzięczności i ogromnej miłości. Licznie przybyli Dziadkowie i Babcie mieli okazję podziwiać występ artystyczny swoich wnucząt przepełniony radością, muzyką i śpiewem. Był to wyjątkowy i niepowtarzalny dzień. Przepełniony serdecznością, radością i uśmiechem. Dziadkowie i Babcie otrzymali podarunki, które własnoręcznie przygotowały wnuczęta.
Drogim Babciom i Dziadkom życzymy samych cudownych chwil w ich życiu i zapraszamy za rok!!!
15 stycznia 2017 r. młodzież naszego gimnazjum (Gabrysia Krzyżak, Iwona Gucwa, Monika Tabiś) pod opieką opiekunki SU- Pani Marty Pawlik- Włudyki kwestowała w Siemiechowie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Temat 25. finału WOŚP brzmiał: „Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom”.
Zebraliśmy 1442,04 zł (w roku ubiegłym- 1531,65 zł). Dziękujemy mieszkańcom Siemiechowa za ofiarność.
Wszyscy zainteresowani uczniowie naszej szkoły podstawowej nie umiejący jeździć na nartach mogli uczestniczyć w projekcie pn. „Jeżdżę z głową”. Projekt był współfinansowany przez Gminę Gromnik oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Turystyki, Sportu i Promocji. Projekt miał na celu przede wszystkim nabycie przez najmłodszych umiejętności i podstaw poprawnej techniki jazdy na nartach, wzrost bezpieczeństwa dzieci poprzez edukację w zakresie bezpiecznego korzystania z tras i stoków narciarskich oraz nabycia nawyku jazdy w kasku, jak i poprawę kondycji i podniesienie ogólnej sprawności fizycznej uczniów.
Celem projektu była także promocja i wspieranie rozwoju regionu jako miejsca przyjaznego dla rekreacji i sportów zimowych. Dzięki otrzymanej dotacji nasze dzieci mogły uczestniczyć w nauce jazdy na nartach, która realizowana była na stoku narciarskim „Jurasówka” . W ramach projektu organizator zapewniał uczniom kompletny sprzęt narciarski, wykwalifikowanych instruktorów nauki jazdy na nartach, karnety na wyciąg narciarski oraz przejazd i opiekę podczas transportu na stok. Program zajęć obejmował:
„Miś ma uszy do targania – po to misiem jest, żeby mieć coś do kochania i wytarcia łez."
Konkurs plastyczny „Mój przyjaciel Miś” – rozstrzygnięty!
W listopadzie dzieci klas I-III brały udział w konkursie plastycznym pt. „Mój przyjaciel Miś”, który zorganizowany został w związku z obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci literaturą o misiach, zachęcenie do wypożyczenia i przeczytania książek oraz rozwijanie wyobraźni twórczej i zdolności plastycznych.
Podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród przez Dyrektora Szkoły Pana Józefa Marszałka odbyło się w środę 30 listopada, kilka dni po „urodzinach” sympatycznego bohatera książek, który mimo upływu lat, nadal jest częścią dziecięcego świata. To najsympatyczniejsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka. Dzieci pokazały, jak wiele mają pomysłów, aby przedstawić swojego ulubieńca. Prace wykonane były różnorodnymi technikami plastycznymi: rysunek, miś namalowany farbami, wyklejanka, malowanka, prace przestrzenne itp.
I miejsce: kl. I Magadalena Wirchomska, kl. II Dominika Sołtys, kl. III Daniel Korzeniowski
II miejsce: kl. I Wojciech Chlipała, kl. II Katarzyna Kwiek, kl.III Szymon Opiła
III miejsce : kl. I Gabriela Włudyka, Kl.II Dawid Lubera, kl. III Anna Sorys
Wyróżnienia :
Klasa I: Wojciech Konieczny, Magdalena Hekłowska, Zuzanna Kiełbasa, Konrad Smoleń, Kamil Gądek
Klasa II: Karolina Duda, Hubert Chwistek, Jakub Gac, Julia Mucha Klasa III: Urszula Kwiek, Natalia Jurkiewicz, Patrycja Jurkiewicz, MichałWirchomski, Karolina Grzyb
Prace zostały wyeksponowane w klasach lekcyjnych uczniów biorących udział w konkursie- stanowią piękną dekorację sal. Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłowości w wykonaniu swojego ulubionego misia i zapraszamy do udziału za rok.
„W listopadową ciemną noc, swój los wywróżę sobie, bo wróżby dziwną mają moc…”
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Dzieci z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dzień – dzień tajemniczych zabaw, połączony z tańcem i słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Ten niezwykły czas, tradycyjnie miał również miejsce 24 listopada, w Szkole Podstawowej w Siemiechowie. Zabawa trwała aż 3 godziny. Brali w niej udział uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej wraz z wychowawcami. W czasie dyskoteki organizowano przerwy, na których wszyscy bawiący się wzięli udział w poczęstunku przygotowanym przez rodziców oraz szereg wróżb i zabaw zorganizowanych przez nauczycielki. Na wszystkich czekały wszelkiego rodzaju domowe ciasta i ciasteczka. Pragnienie można było zaspokoić na wiele sposobów, czy to za sprawą gorącej herbaty, czy też chłodnego napoju, bądź soku.
Wszyscy uczniowie skończyli dyskotekę andrzejkową w dobrym i radosnym nastroju. Byli zmęczeni, ale zadowoleni. Już kolejny raz, wspólna zabawa uczniów z nauczycielami okazała się dla wszystkich wspaniałym i niezapomnianym przeżyciem.
1 grudnia w Tarnowskim Centrum Kultury odbyła się I edycja Konkursu recytatorsko- aktorskiego w konwencji satyrycznej pod nazwą Słowo bawiło drzewiej, bawi i teraz… Naszą szkołę reprezentowała ZUZANNA KRZYŻAK, która wyrecytowała Balladę o trzęsących się portkach K. I. Gałczyńskiego. Zajęła III miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na niwie artystycznej.
21 XI – to Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Ponieważ życzliwość może zdziałać cuda i jest bardzo potrzebna, ale niestety, często o niej zapominamy, postanowiliśmy uczcić ten dzień w naszym gimnazjum.
W tym dniu dominował kolor żółty kojarzący się z ciepłem. Każdy, kto wchodził do szkoły, otrzymał od przedstawicieli SU żółte słoneczko, które miało przypominać o dobrych manierach oraz o uśmiechu. Tablice ścienne na korytarzu oraz drzwi poszczególnych klas zostały przyozdobione plakatami, które zachęcały, by szczególnie w tym dniu być życzliwym dla innych. Oprócz tego uczniowie stworzyli Szkolną Księgę Życzliwości, w której każdy mógł umieścić zapisane przez siebie miłe słowa, pozdrowienia, złote myśli o życzliwości. Ponadto przedstawiciele samorządu przygotowali dla nauczycieli własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami z okazji Dnia Życzliwości. W tym nietypowym dniu miał również miejsce Konkurs poetycki na rymowankę o życzliwości STAŃ W SZRANKI NA ŻYCZLIWE RYMOWANKI. I miejsce zdobyła Gabrysia Łyszczarz, II miejsce- Agnieszka Grys, III miejsce- Jakub Mosio. Poniżej prezentujemy zwycięski utwór i gratulujemy talentu jego autorce.
Już po raz 4. odbyła się w naszej szkole- z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego naszego gimnazjum - IV edycja akcji charytatywnej „ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ DOMINIKOWI”. Przeprowadziliśmy zbiórkę pieniężną do puszek wykonanych przez przedstawicieli SU na rzecz Dominika, który mieszka w Siemiechowie. Chłopiec urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym czterokończynowym.
Oprócz wzmożonego napięcia mięśniowego porażenie spowodowało opóźnienie rozwoju psychoruchowego i umysłowego. Dominik nie jest w stanie siedzieć ani stać o własnych siłach, nie mówi. Wymaga stałej i wszechstronnej opieki oraz pomocy. My właśnie postanowiliśmy Mu pomóc.
Zebraliśmy w tym celu 400,60 zł. Pieniądze te zostały przekazane mamie Dominika.
Cieszymy się, że ta akcja znalazła duże zainteresowanie i odzew wśród Was- drodzy Nauczyciele, Uczniowie oraz Rodzice.
Z wyrazami wdzięczności
Samorząd Uczniowski
wraz z opiekunką
p. Martą Pawlik- Włudyką
oraz mamą Dominika
Szkoła Podstawowa w Siemiechowie bierze udział w akcji charytatywnej: Zostań Aniołem Stróżem dziecka z oddziału onkologicznego „Wylosuj Anioła” i zachęca do włączenia się wszystkich ludzi dobrego serca w akcję pisania kartek – wsparcia.
Inicjatywa pisania kartek ma na celu wsparcie dzieci podczas leczenia chorób nowotworowych. Pomysł akcji zrodził się z inicjatywy rodziców dzieci leczonych na oddziale Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Lęk, ból i niepewność, to wszystko towarzyszy dziecku i jego rodzinie podczas choroby. Każda kartka z kilkoma słowami wsparcia, może być choćby chwilową otuchą w czasie walki o zdrowie dziecka. Kartki trafią do Szpitala Onkologicznego w Lublinie. Kartki od „Aniołów” zostają rozlosowane wśród dzieci. „Anioł” jest zobowiązany do modlitwy za to dziecko.
Co trzeba zrobić?
1. Trzeba przygotować kartkę.
2. Zastanowić się do kogo ma być adresowana (do dziewczynki czy chłopca)
3. Napisać kilka słów wsparcia i życzenia zdrowia dla dziecka, który leczy się na chorobę nowotworową.
4. Wysłać kartkę do Szpitala Onkologicznego w Lublinie.
Do wzięcia udziału w akcji zachęcały uczniów Panie M. Majka ( która, jako pierwsza usłyszała o tej inicjatywie) oraz M. Ryndak. W akcję robienia kartek włączyli się uczniowie klasy III, IV, V, VI Szkoły Podstawowej oraz klasy I i II Gimnazjum. Uczniowie wiedzą, że akcja ta, ma być przede wszystkim wsparciem dla dzieci na oddziałach onkologii. Opiekunki w czasie wykonywania kartek podkreślały, że każdy może zrobić coś dobrego małym kosztem, że ludzie z sercem potrafią zmieniać świat, że warto w takich inicjatywach brać udział. Akcja jest bezterminowa, tak jak bezterminowe są zachorowania na raka wśród dzieci. Jest ich dużo, więc zachęcamy do wysyłania kartek, aby dla nikogo ich nie zabrakło.
Chore dzieci czekają! Uczniowie i nauczycielki zdeklarowały się, że nie poprzestaną na jednorazowym udziale w akcji. Kartki zostaną również wykonane i wysłane do dzieci przed Świętami Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, że zachęcimy jeszcze większą ilość uczniów do włączenia się w tę akcję, trzeba przecież tak niewiele by wywołać uśmiech na twarzy chorego dziecka…
„Być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo,
zwyciężyć i spocząć na laurach – to klęska”
10 listopada br. uczciliśmy kolejną, 98. już rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
W tym dniu uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum w montażu słowno – muzycznym przypomnieli najważniejsze wydarzenia z dziejów naszej Ojczyzny, które poprowadziły Ją do wyzwolenia. Zarys historii wzbogacony został pieśniami patriotycznymi oraz poezją sławiącą czyny Polaków, ich męstwo, odwagę, patriotyzm, poświęcenie oraz oddanie wartościom niezaprzeczalnym jak: Bóg, Honor, Ojczyzna.
Listopadowe święto to czas niezwykłej lekcji – lekcji o przeszłości, bez której nie byłoby teraźniejszości. Równocześnie jest to także czas zadumy nad współczesnym pojęciem patriotyzmu, nad własnym umiłowaniem Ojczyzny, od którego zależy przyszłość naszego Narodu.
Szkoła to nie tylko miejsce, w którym odbywają się lekcje. Jak się okazuje, można też spotkać się w jej murach z nauczycielami, koleżankami i kolegami z ławki na wspólnym oglądaniu filmów o nietypowej porze. Tak właśnie było z 10.11 na 11.11 w naszej szkole.
Z inicjatywą zorganizowania NOCY FILMOWEJ wyszli uczniowie klasy III gimnazjum na lekcji języka polskiego; podczas opracowywania „Krzyżaków” H. Sienkiewicza. Stwierdzili, że obejrzenie filmu na pewno pomogłoby im w dalszym opracowywaniu lektury, a ponieważ z koleżankami i kolegami ogląda się przyjemniej, „zarazili” swoim pomysłem pozostałe klasy gimnazjalne.
22- osobowa grupa w wyjątkowo doskonałych humorach (bez przymusu i obowiązku) stawiła się w szkole o godzinie 18.00. Rozpoczęliśmy od dyskoteki. Młodzież doskonale się bawiła. O dziwo wśród zabaw pojawiły się „Kaczuszki” oraz „Mam chusteczkę haftowaną”. Wyjątkowo nie było osób, które podpierały ściany. Wyczuć było można naturalną, sympatyczną atmosferę oraz więź i integrację między uczniami.
W dniu 30 października (w niedzielę) po raz pierwszy odbyły się w ratuszu w Zakliczynie „Zakliczyńskie zaduszki” – projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego przez Stowarzyszenie „Klucz” działające przy ZCK. Jednym z elementów tego przedsięwzięcia był Konkurs poezji i prozy im. Wandy Dudzik- przedwcześnie zmarłej rok temu kustosz. Mogli w nim wziąć udział gimnazjaliści z Pogórza. Naszą szkołę reprezentowały trzy gimnazjalistki, których zadaniem było wyrecytowanie dwóch utworów o tematyce zaduszkowej. Dziewczyny wypadły bardzo dobrze, plasując się na II miejscu (Zuzanna Krzyżak, która zaprezentowała wiersze: „Znicze” Danuty Wawiłow oraz „Barbie” Anny Banasiak) oraz na III miejscu (Klara Olszewska, która wyrecytowała utwory: „Nic dwa razy” Wisławy Szymborskiej i „Zabrałeś nadzieję” Barbary Wrzesińskiej). Trzecia uczestniczka, Daria Zuchowicz, za prezentację wierszy: „Polskie cmentarze” Zbigniewa Jerzyny i „Śmierć” nieznanego autora otrzymała wyróżnienie.
Po wręczeniu nagród odbył się koncert „W taką ciszę” w wykonaniu zespołu Drabina Jakuba Trio w składzie: Paweł Dudzik - gitara i wokal, Marcin Dyjak - harmonijka ustna oraz gościnnie przybyły do Zakliczyna - Jacek Królik.
Serdecznie gratulujemy naszym recytatorkom. Równocześnie mamy nadzieje, że nie była to jednorazowa inicjatywa i za rok znów będziemy mogli uczestniczyć w „Zakliczyńskich zaduszkach”.
Wycieczka do Łowczówka to już tradycja naszej szkoły. W tym roku, już po raz 5., w doskonałych humorach, przy doskonałej pogodzie, 25 października o godzinie 8.45 wyruszyliśmy z Siemiechowa. Do Łowczówka udaliśmy się autobusem. Następnie przeszliśmy na cmentarz wojenny nr 171 - Łowczówek - zwany także Cmentarzem Legionistów Polskich w Łowczówku. Zapaliliśmy znicze na grobach legionistów, złożyliśmy kwiaty, później wspólnie pomodliliśmy się. Z kolei miała miejsce piękna lekcja historii wzbogacona wykładem pani Jadwigi Gawełczyk, która przybliżyła nam przebieg bitwy pod Łowczówkiem (stoczonej przez I- szą Brygadę Legionów walczącą po stronie Austro-Węgier z Rosjanami w dniach 24-25 grudnia 1914r.)
Później pieszo przeszliśmy do Lichwina. Zatrzymaliśmy się- jak zwykle- w gospodarstwie agroturystycznym „Chata pod Wałem”. Zjedliśmy pyszne kiełbaski z grilla, aby nabrać siły na dalszą, jakże daleką, drogę. Poza tym mogliśmy zagrać w kręgle, pohuśtać się na huśtawkach lub w hamakach, zagrać w siatkówkę.
Koniec października i pierwsze dni listopadowe, od lat kojarzą nam się ze sprzątaniem grobów, odwiedzinami cmentarzy, zapalaniem zniczy.
Przede wszystkim, jest to czas na wspominanie tych, którzy odeszli na zawsze. Rozmów o śmierci nie sposób ominąć. Muszą o niej wiedzieć również dzieci. Tym bardziej, iż na cmentarzach są groby ich bliskich, znajomych...
Uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Siemiechowie wraz z wychowawczynią, odwiedzili pobliski cmentarz. Zapalili znicze na grobie Nieznanego Żołnierza oraz innych poległych. Nie zabrakło również modlitwy za wszystkich, którzy polegli w walce. W ten sposób upamiętnili bohaterstwo i poświęcenie bezimiennych żołnierzy.
Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Siemiechowie są już pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej. 25 października 2016r. o godzinie 9.00 w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie klas pierwszych.
Z ogromną radością oficjalnie przyjęliśmy do grona naszych uczniów 15 pierwszoklasistów. Uroczystość rozpoczęła Pani Kazimiera Szafraniec, która przywitała pierwszaków oraz licznie zgromadzonych gości.
Następnie uczniowie pod kierunkiem swojej wychowawczyni przedstawili program artystyczny, w czasie, którego z ogromnym zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Również starsi koledzy i koleżanki przygotowali dla najmłodszych rówieśników krótki występ artystyczny, w którym powitali ich szkolnym gronie i dali kilka rad jak być wzorowym uczniem.
Dnia 14.10.2016 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Najpierw głos zabrał dyrektor szkoły mgr Józef Marszałek, który przywitał przybyłych gości, złożył nauczycielom serdeczne życzenia oraz wręczył Nagrody Dyrektora Szkoły Panu Robertowi Krajowi oraz Pani Kazimierze Szafraniec.
Następnie miał miejsce koncert życzeń w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Popłynęło wiele ciepłych i miłych słów oraz piosenek w kierunku nauczycieli.
Uwieńczeniem uroczystości było przyjęcie w poczet pełnoprawnych członków społeczności szkolnej uczniów klasy I gimnazjum.
Dyrektor szkoły dokonał aktu pasowania oraz wręczył pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy. Życzymy im, aby te trzy lata nauki szkolnej, które są przed nimi, były radosne i owocne. Nauczycielom zaś - spełnienia wszelkich planów i pragnień zawodowych.
Już po raz kolejny w naszej szkole odbyło się spotkanie z cyklu „Szukając inspiracji…”, którego celem jest poznanie przedstawicieli różnych zawodów, którzy z ogromnym zaangażowaniem i pasją oddają się wykonywaniu swoich obowiązków. Tym razem naszym gościem specjalnym był aspirat Tomasz Burnat, zawodowy strażak i ratownik medyczny. Nasz gość opowiedział nam szczegółowo o swoim dążeniu i zmaganiu się z przeciwnościami w realizacji wielkiego marzenia, jakim była praca w Państwowej Straży Pożarnej. Pan Tomasz podzielił się z nami swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem na wielu płaszczyznach zawodowych. Podczas słuchania dało się wyraźnie odczuć, iż Nasz Gość jest niezwykłym pasjonatą tego, czym zajmuje się na co dzień, a swoje obowiązki nie traktuje w kontekście zawodowym, ale jako swoje życiowe powołanie, któremu w pełni się oddaje.
Mamy nadzieję, iż spotkanie było dla Was - młodzieży - ważną lekcją, z której zapamiętacie, iż całe życie to nauka, a cierpliwość, pokora i upór w dążeniu do zamierzonego celu owocują sukcesem. Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Tomaszowi za spotkanie życząc równocześnie dalszych sukcesów, a przede wszystkim bezpiecznych akcji ratowniczych!
28 IX byliśmy w kinie „Promień” w Tuchowie na projekcji filmu „Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauze.
10 kwietnia 2010 roku rządowy samolot Tupolew 154 z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi mu 95 osobami – członkami oficjalnej delegacji zmierzającej do Katynia – ulega katastrofie w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie giną na miejscu. Tragedia wywołuje ogromne poruszenie w Polsce i na świecie. Nina (Beata Fido) – dziennikarka pracująca dla dużej, komercyjnej stacji telewizyjnej – próbuje dowiedzieć się, jakie były powody katastrofy.
1 IX uroczystą akademią rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Wszystkim uczniom życzymy zapału do pracy, owocnej nauki, samych piątek i szóstek, zaś nauczycielom - wytrwałości w pokonywaniu codziennych trudności, satysfakcji z wykonywanej pracy i samych wzorowych uczniów.
POWODZENIA