Szkoła Podstawowa w Siemiechowie

rok szkolny i katechetyczny 2021/2022

Liga Niezwykłych Umysłów

TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO W NASZEJ SZKOLE

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają,

iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.
Mikołaj Rej

 

            Grupa w składzie: Paulina Kubik, Sabina Żaba, Justyna Słomska, Martyna Iwaniec oraz Piotr Gucwa pod opieką p. Marty Pawlik- Włudyki zorganizowali, w ramach projektu edukacyjnego, w dniach 19 - 23 III ­­ ­TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO W NASZEJ SZKOLE, podczas którego uczniowie klas: IV- VII SP oraz II i III gimnazjum wzięli udział w szerokim wachlarzu różnych akcji, quizów, konkursów czy konkurencji, wykazując się przy tym dużą kreatywnością i wiedzą.

            Poniedziałek był DNIEM Z ORTOGRAFIĄ pod hasłem: „Corrida, czyli walka z bykami”. Chętni mogli wziąć udział w quizie ortograficznym. Ponadto odbył się konkurs „Szkolny Mistrz Ortografii”, którego zwyciężczynią została Karolina Kochan. II miejsce zajęła Justyna Smoleń, zaś III- Sylwia Potępa. Również w tym dniu uczniowie wykonali drzewko ortograficzne (każda klasa miała inną trudność ortograficzną).

TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO W NASZEJ SZKOLE

LINK DO GALERII

            We wtorek był DZIEŃ Z KSIĄŻKĄ pod hasłem: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. W szkole zaroiło się od postaci literackich. Było bardzo kolorowo i przyjemnie. Ochotnicy mogli wziąć udział w quizie literackim dotyczącym lektur. Uczniowie poszczególnych klas wzięli udział w Konkursie na najpiękniejszą i najbogatszą pod względem treści gazetkę ścienną o wylosowanym pisarzu/poecie. Wszyscy spisali się wyśmienicie, wykonując bardzo ładne gazetki z pięknymi portretami, tekstami, biografiami. Była to dla uczniów doskonała forma nauki oraz sposób na zintegrowanie się i wykazanie się pomysłowością oraz kreatywnością. Na I miejsce zasłużyła klasa VII, która wykonała gazetkę o naszym wieszczu narodowym- Adamie Mickiewiczu. II miejsce zdobyła klasa II gimnazjum za gazetkę o ks. Janie Twardowskim, III miejsce- klasa VI za gazetkę o Janie Kochanowskim, zaś IV miejsce- klasa V za gazetkę o Henryku Sienkiewiczu. Na pochwałę zasługują najmłodsi uczestnicy konkursu- uczniowie klasy IV, którzy wykazali się dużą determinacją i samodzielnością. W wykonanie zadania zaangażowali się prawie wszyscy. W tym dniu uczniowie, którzy piszą wiersze, mogli pochwalić się nimi, biorąc udział w Konkursie poetyckim „Poetą być…”. Okazuje się, że najładniejsze wiersze w szkole pisze Zuzanna Krzyżak. II miejsce zdobył Jakub Mosio, zaś III- Weronika Korzeniowska. W DNIU Z KSIĄŻKĄ zaszczycił nas swoją obecnością tarnowski poeta, laureat ogólnopolskich nagród i wyróżnień literackich- Pan Zbigniew Mirosławski. Nasz gość to również nauczyciel, z wykształcenia historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Pracował jako dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie. Od 2004 r. wiceprzewodniczący Rady Głównej Stowarzyszenia Autorów Polskich. W latach 2004-2008 pełnił funkcję wiceprezesa Rady Oddziału Tarnowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich. Pan Zbigniew Mirosławski jest także mentorem działającej od blisko 25 lat przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowie Grupy Młodych Autorów, skupiającej utalentowaną literacko młodzież oraz redaktorem wydawanego przez nią pisma literackiego „Aspiracje”. Zapoznał nas ze Swoją twórczością, odczytując szereg Swoich pięknych i trafiających do każdego wierszy, wskazując przy tym na ich genezę. Miło było gościć w murach naszej szkoły tak wspaniałego poetę. Mamy nadzieję, że to spotkanie zaowocuje sięgnięciem przez uczniów po teksty poetyckie lub podjęciem próby tworzenia swoich. Grupa projektowa w tym dniu czytała uczniom klasy I wybrane baśnie, a pani Bożenka Kwiek- nasza bibliotekarka przygotowała kącik z ciekawymi pozycjami książkowymi.

 

Środa to kolejny dzień konkursowych zmagań. Ogłoszono ją DNIEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ pod hasłem: „Z polszczyzną za pan brat”. Odbył się konkurs „Szkolny Mistrz Poprawnej Polszczyzny”, który miał formę (w opinii uczniów- bardzo trudnego) testu. Najlepiej poradziła sobie z nim Karolina Kochan. Na II miejscu uplasowała się Justyna Smoleń, zaś na III- Angelika Hołda. Oprócz tego ochotnicy mogli wziąć udział w quizie językowym oraz konkursie „Najpiękniejszy i bezbłędnie prowadzony zeszyt w szkole”, w którym I miejsce zdobyła- Wiktoria Gubała, II- Karolina Kochan i Zuzanna Krzyżak, III- Julia Łyszczarz. W tym dniu Justyna Słomska przedstawiła uczniom przygotowaną przez siebie prezentacje multimedialną pt. „Ciekawostki o języku polskim”. Ponadto obejrzeliśmy wykład Jana Miodka, z którego dowiedzieliśmy się, że nazwiska trzeba odmieniać oraz film pt. „Błędy językowe”. Ponieważ tego dnia był 1. dzień wiosny, jak co roku ogłosiliśmy Dzień z krawatem, aby uczcić i przywitać tę porę roku na elegancko, lecz tym razem uczniowie mieli ubrać krawaty „polonistyczne”. Najbardziej krawatową klasą okazała się klasa VI, zaś właścicielką najbardziej „polonistycznego” krawata została wybrana Karolina Kochan. W tym dniu każda klasa powiesiła na swoich drzwiach wykonane przez siebie przepiękne plakaty nawołujące do tego, by dbać o swój język, bo przecież on o nas świadczy.

Czwartek (DZIEŃ POPRAWNEJ DYKCJI) upłynął pod hasłem: „Chodzi mi o to, aby język giętki/Powiedział wszystko, co pomyśli głowa”. Każdy mógł się sprawdzić, biorąc udział w zabawie słownej „Łamańce językowe”, odczytując trudne do wymówienia teksty. Nie wszystkim uczniom się to udało. W tym dniu odbył się też konkurs „Mistrz Ładnego Czytania”. Każdy uczestnik miał zaprezentować wybrany przez siebie fragment prozy. I miejsce zdobyła Zuzanna Krzyżak, II- Julia Korzeniowska, Angelika Hołda, III- Anna Sorys.

W ostatnim dniu mieliśmy spotkanie z X Muzą. Był to DZIEŃ FILMU. Grupa projektowa wykonała gazetkę ścienną o filmie, przyozdobiła szkołę plakatami filmowymi. Ponadto przeprowadziła quiz filmowy. Po długiej przerwie odbył się na korytarzu szkolnym apel, na którym grupa projektowa przybliżyła genezę języka polskiego, przedstawiła kilka ciekawostek o nim oraz zachęciła do dbania o to nasze dobro narodowe. Podczas niniejszego tygodnia rozdawane były uczestnikom wszelkich konkursów i akcji serduszka z napisem „Kocham język polski”. Ustaliliśmy, że kto zbierze ich w ciągu Tygodnia Języka Polskiego najwięcej, czyli wykaże się największym zaangażowaniem i największą wiedzą z tego przedmiotu, zostanie SZKOLNYM MISTRZEM JĘZYKA POLSKIEGO. Najbardziej walczyła o ten tytuł Zuzanna Krzyżak i go wywalczyła. Pan Dyrektor- mgr Grzegorz Kieroński rozdał dyplomy zwycięzcom poszczególnych konkursów oraz dyplom i nagrodę (piękną książkę oraz kubek termiczny z napisem: „Jesteś tym, co czytasz”) Zuzi. To jednak nie był jeszcze koniec Tygodnia. Najlepsze zostawiliśmy sobie na sam koniec… „Noc z lekturą”- noc filmową w szkole. Wydarzenie zaczęło się o godzinie 19:00 w piątek, a dobiegło końca o 7:00 nad ranem w sobotę. Wzięło w nim udział 37 osób, których zachęciły do przyjścia prezentowane filmy, własne towarzystwo… no i nietypowy sposób spędzenia nocy.  Rozpoczęliśmy od rozgrywek sportowych, które poprowadził dyrektor szkoły. Później miało miejsce wspólne oglądanie lektur szkolnych, co było głównym celem spotkania. Uczestnicy wygodnie się rozlokowali i nastąpił długi (z małymi przerwami na rozruszanie kości) seans filmowy. Nie zabrakło oczywiście pogawędek, zabaw i dyskusji (również z opiekunkami- Panią Elżbietą Kwaśną i Panią Martą Pawlik- Włudyką), które integrowały uczniów, pomogły im w lepszym poznaniu siebie. Noc Filmowa w szkole z pewnością zostanie powtórzona, bo to cenna inicjatywa, przynoszącą efekty dydaktyczne i wychowawcze, która powoduje, że szkoła i nauka wcale nie muszą być nudne!

Noc filmowa zakończyła zorganizowany po raz pierwszy w naszej szkole Tydzień Języka Polskiego. To wspaniałe przedsięwzięcie, które na pewno wyryje się w pamięci uczniów, które spowodowało u nich przyrost wiedzy z języka polskiego, nabycie nowych doświadczeń, poznanie nowej osoby. Organizacja tego Tygodnia wymagała dużego wkładu pracy grupy projektowej, która wykazała się ogromną inicjatywą i zaangażowaniem. Członkowie grupy przygotowali harmonogram, szereg gazetek (na każdy dzień), prezentację multimedialną, spotkanie z poetą, quizy, konkursy, udekorowali szkołę planszami, plakatami, afiszami (wzrokowcy najbardziej na tym skorzystali)… Sami przy okazji wiele się nauczyli. Spisali się na medalJ

Na koniec apel grupy projektowej: Drodzy użytkownicy języka polskiego, dbajmy o nasz język, chrońmy go, szanujmy, bo jest jedyny, niepowtarzalny. Kochajmy język polski, szanujmy go, uczmy się go chętnie….

20200914 edziennik vulcan

nowa era komputera

LIST OD JULESA

20200909 Jules 5602 1000 l

katechizm bierzmowanych

plakat KV DLA DZIECI 500px l 

KORONAWIRUS

Infolinia Ministerstwa Zdrowia
- tel. 800 190 590 -

(czynna całodobowo).

 

Więcej informacji na stronach:

http://www.gov.pl/koronawirus

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/

 

Plakaty:

Plakat KV DLA DZIECI - PDF

KV plakat A3 DRUK - PDF

KV plakat A3 DRUK 500px l