Wszystkim uczniom oraz nauczycielom życzymy udanego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku. Niech nadchodzące wakacje pozostawią po sobie wiele wspaniałych wspomnień oraz pozwolą na zgromadzenie nowych sił i zapału do pracy w następnym roku szkolnym. Udanych wakacji! Do zobaczenia 1 września :)
„Dzisiaj pięknie pozdrawiamy wszystkich
tu obecnych, a szczególnie nasze Mamy i Tatusiów.
Kiedy za chwilę oczy zamkniecie,
wnet w czarodziejskim znajdziecie się świecie.
Zatem uwaga, ważna to chwila.
Za chwilę fajna zabawa się rozpoczyna”.
Tymi słowami, po pięknie wykonanym przez tegorocznych absolwentów naszej szkoły walcu, rozpoczęła się, mamy nadzieję, fajna zabawa, czyli Piknik Rodzinny w Siemiechowie pod hasłem: „Rodzina jest w życiu oparciem, czymś co chroni, co daje siłę”. Po przywitaniu gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością oraz po złożeniu podziękowań sponsorom, miały miejsce występy sceniczne. Najpierw wystąpiły dzieci z Przedszkola Publicznego w Siemiechowie. Zaprezentowały: polonez, taniec nowoczesny oraz disco a także wykonały piosenki. Występ naszych milusińskich był uroczy. Następnie uczniowie klas I- III pod opieką swoich wychowawczyń przygotowali z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca dla rodziców artystyczną niespodziankę. Były to: piękne przedstawienie, taniec, piosenki. Później mogliśmy podziwiać występ dziecięcego zespołu folklorystycznego „Mali Siemiechowianie”, najmłodsza grupa zaprezentowała tańce lubelskie, zaś średnia – krakowiaków wschodnich. Wystąpiła również nasza wspaniała Kapela Ludowa „Siemiechowianie”. Wielką atrakcją, głównie dla dzieci, był pokaz strażacki przeprowadzony przez naszych niezawodnych strażaków, którzy zdecydowanie „podgrzali” atmosferę. Mieliśmy również możliwość podziwiać talenty wokalne naszych lokalnych artystek. Wiele emocji dostarczył mecz rozegrany między reprezentacją ojców i reprezentacją dzieci. Oczywiście wygrała ta druga… Odbyły się również gry i zabawy sportowe. Oprócz występów na scenie na uczestników niniejszego pikniku czekał szeroki wachlarz atrakcji: przejażdżki na kucyku, malowanie twarzy, dmuchańce, ponadto coś na słodko, kiełbaski z grilla, bigos, lody, wata cukrowa, popcorn… Mamy nadzieję, że każdy znalazł coś dla siebie i dobrze się bawił.
„Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że nowa nieznana nam przed laty szkoła była przyjazna. Tutaj czuliśmy się rozumiani i bezpieczni. Staliśmy się doroślejsi i bogatsi w umiejętności i wiedzę. A dzisiaj kłaniamy się bardzo nisko”.
19 czerwca to długo oczekiwany przez nas dzień zakończenia roku szkolnego 2018/2019. Był on szczególny dla uczniów klas ósmej i trzeciej gimnazjum, którzy stali się absolwentami naszej szkoły. Ponieważ gimnazja przestają istnieć, wydarzenie to można uznać za koniec pewnej epoki.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, którą odprawił ks. proboszcz Bogusław Cygan. Następnie, po przejściu na halę sportową, odbyła się część oficjalna. Najpierw wkroczyli na „scenę” tanecznym krokiem najstarsi uczniowie, wykonując piękny walc. Następnie dyrektor szkoły p. Grzegorz Kieroński rozdał nagrody i świadectwa z biało- czerwonym paskiem tym uczniom, którzy dzięki swojej ciężkiej pracy oraz nienagannej postawie przez cały rok szkolny osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Nagrodzeni zostali również ci uczniowie, którzy systematycznie uczęszczali do szkoły i uzyskali stuprocentową frekwencję.
Z kolei miała miejsce część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy VIII wraz z wychowawczynią p. Jadwigą Gawełczyk oraz klasy III gimnazjum wraz z wychowawczynią p. Martą Pawlik- Włudyką. Najpierw było bardzo wesoło, uczniowie zaprezentowali skecz, w którym w humorystyczny sposób przypomnieli swoje lata spędzone w szkole. Potem były podziękowania wychowawcom, nauczycielom za kilkuletnią naukę i wychowanie oraz najbardziej emocjonujący moment – pożegnanie z koleżankami i kolegami. Nie obyło się bez wzruszenia i łez.
Drodzy Absolwenci! Teraz przed Wami czas, w którym będziecie wykorzystywać zdobytą wiedzę i umiejętności. Żegnamy Was słowami, które widniały na dekoracji podczas akademii: „Każda historia ma swój koniec, ale w życiu koniec jest początkiem nowej historii”. Twórzcie ją! Niech sprzyja Wam szczęście! Pamiętajcie jednak, że zamykając pewien etap w swoim życiu i zaczynając nowy, zostawiacie cząstkę siebie w naszej szkole. Jesteście już częścią jej historii. Zawsze jesteście w niej mile widzianiJ
Marta P-W
W trakcie roku szkolnego 2018/2019 (od września do czerwca) w Szkole Podstawowej w Siemiechowie realizowany był projekt „Historia zatrzymana w kadrze...”, organizowany przez Fundację Wspierania Edukacji i Kultury „Synergia”, a spółfinansowany ze środków Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Przez cały rok szkolny 10-osobowa grupa uczniów klasy VII ze Szkoły Podstawowej w Siemiechowie (A. Burnat, W. Turska, A. Turska, W. Chwistek, G. Krzyżak, A. Michalik, S. Potępa, O. Iwaniec, A. Wirchomska, Z. Maciak), pod opieką Pani Jadwigi Gawełczyk realizowała cykl przedsięwzięć w ramach projektu „Historia zatrzymana w kadrze 2018”. Projekt doskonale wpisał się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Comiesięczne spotkania grupy zaowocowały wypracowaniem różnorodnych materiałów, które jeszcze bliżej pozwoliły poznać historię małej ojczyzny – Siemiechowa.
Pierwszym wyzwaniem było przeprowadzenie wywiadów z najstarszymi mieszkańcami miejscowości. Podczas zbierania informacji i opracowywania wywiadów, uczniowie dowiedzieli się wiele na temat przeszłości ich wioski i jej
dawnych realiów. Opowieści świadków historii były dla nich ciekawym doświadczeniem. Pierwszy raz stanęli w roli reporterów. Wywiady obecnie są przygotowywane do publikacji, która ukaże się we wrześniu.
4 października uczestnicy projektu wzięli udział w wycieczce do zamku w Dębnie, gdzie poza zwiedzaniem uczestniczyli w lekcji muzealnej „Tajemnice zamkowej kuchni i spiżarni”.
Dnia 4 czerwca br. odbyła się 8. edycja konkursu języka angielskiego ‘English is fun’. Głównymi celami przyświecającymi Organizatorom konkursu było rozpowszechnianie kultury i tradycji krajów anglojęzycznych, doskonalenie znajomości języka angielskiego, propagowanie wykorzystania technologii komputerowej w nauce języków obcych oraz motywowanie uczniów do nauki. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 4-6 oraz klasy 7-8 i gimnazjum.