Szkoła Podstawowa w Siemiechowie

ROK SZKOLNY I KATECHETYCZNY 2 0 2 2 | 2 0 2 3

Liga Niezwykłych Umysłów

WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA I BRZEZINKI

Ludzie ludziom  zgotowali  ten  los”.

Zofia Nałkowska

20211021 Wycieczka do Oświęcimia i Brzezinki 3

21 X odbyła się wycieczka do Oświęcimia, w której wzięli udział uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej w Brzozowej. Opiekę sprawowali: Pani Basia Cieśla z Brzozowej, Pan Dyrektor Grzegorz Kieroński oraz Pani Marta Pawlik-Włudyka.

Kiedy dotarliśmy na miejsce, przywitaliśmy się z przewodnikiem i nastąpiło zwiedzanie obozu Auschwitz I. Wejście do obozu otwierała brama, na której widniał napis: „Arbeit macht frei”, czyli „Praca czyni wolnym”. W rzeczywistości jednak tak nie było. Ten, kto przekroczył próg tej bramy, nie miał szans na wolność, czekały go tam jedynie śmierć i wszelkiego rodzaju tortury…  Od 1942 roku obóz stał się miejscem fabrycznej, masowej zagłady ludzi (przede wszystkim Żydów). Zostało tu zamordowanych około miliona Żydów, 75 tysięcy Polaków, 21 tysięcy Cyganów, 15 tysięcy radzieckich jeńców wojennych i innych.

 

Zwiedzanie obozu zaczęliśmy od budynków, w których znajdowały się liczne zdjęcia tego miejsca z czasów wojny. Mogliśmy tam także zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak: okulary, buty, walizki, przedmioty codziennego użytku, ich zdjęcia oraz pomieszczenia, w których zmuszeni byli mieszkać. Największe wrażenie wywarł na nas pobyt w pomieszczeniu, gdzie znajdowały się krematorium i komora gazowa. Naszą uwagę przykuły dawne piece krematoryjne. Następnie udaliśmy się pod ŚCIANĘ ŚMIERCI i blok 11 zwany blokiem śmierci. Tam oddaliśmy hołd zamordowanym, zapalając znicze.

20211021 Wycieczka do Oświęcimia i Brzezinki 2

Następnie przejechaliśmy do Muzeum Auschwitz II- Birkenau w Brzezince. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu mieliśmy możliwość zobaczyć pozostałości po barakach mieszkalnych i ruiny krematorium. Poznaliśmy także warunki, w jakich musieli żyć więźniowie. Zwiedzanie Birkenau zakończyliśmy wizytą pod Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu, gdzie znajdują się tabliczki w 17 językach ofiar z następującym napisem: „Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości to miejsce, w którym hitlerowcy wymordowali około półtora miliona mężczyzn, kobiet i dzieci, głównie Żydów z różnych krajów Europy”.

Dawny niemiecki obóz koncentracyjny zrobił na nas niezwykłe wrażenie, gdyż pozwolił przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę Holokaustu. Wszyscy byliśmy wstrząśnięci tym, jakie „piekło” musieli przejść ci ludzie. Niewyobrażalne jest również to, jak człowiek drugiemu człowiekowi może zgotować taki los …

20211021 Wycieczka do Oświęcimia i Brzezinki 1

Tej wycieczki na pewno nie zapomnimy. Była to dla nas niesamowita lekcja historii, która zmusiła nas do zadumy i przemyśleń.

M. P-W

20200914 edziennik vulcan

nowa era komputera

Podsumowanie sukcesów sportowych w SP w Siemiechowie

2022 9 miejsce w mistrzostwach Polski grawer l

 

LIST OD JULESA

20200909 Jules 5602 1000 l

katechizm bierzmowanych

plakat KV DLA DZIECI 500px l 

KORONAWIRUS

Infolinia Ministerstwa Zdrowia
- tel. 800 190 590 -

(czynna całodobowo).

 

Więcej informacji na stronach:

http://www.gov.pl/koronawirus

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/

 

Plakaty:

Plakat KV DLA DZIECI - PDF

KV plakat A3 DRUK - PDF

KV plakat A3 DRUK 500px l